Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
IIUSpbIA/415-17/366b/115/05/BB
z 16 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IIUSpbIA/415-17/366b/115/05/BB
Data
2006.02.16



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad


Słowa kluczowe
fundusz unijny
księga przychodów i rozchodów
księgi rachunkowe


Pytanie podatnika
Czy pełną księgowość należy prowadzić jedynie dla potrzeb Wojewódzkiego Urzędu Pracy?


STAN FAKTYCZNY
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie kształcenia kierowców na prawo jazdy. Jako PARTNER ..... przystąpił Pan do realizacji projektu “Nowa rzeczywistość – kurs na prawo jazdy kat. C – szansą dla rolnika” finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu 2 - Wzmocnienie rozwoju zasobów ludzkich w regionie Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006. W ramach tego projektu otrzymał Pan dofinansowanie w formie dotacji z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku – Instytucji Wdrażającej, w kwocie 167.370,00 zł. Źródłem finansowania tego projektu są wyłącznie środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Kwota dotacji ma posłużyć na przeprowadzenie bezpłatnego kursu na prawo jazdy kat. C dla 150 osób. Składać się na to będzie wynagrodzenie: osób przeprowadzających szkolenie, osoby obsługującej biuro oraz księgowej. Poniesione zostaną również wydatki na:
- zakup poczęstunku dla kursantów,
- zakup materiałów dydaktycznych dla kursantów,
- zakup paliwa,
- koszt ubezpieczenia pojazdu.
W tym celu zobowiązany został Pan do otwarcia odrębnego rachunku bankowego oraz dokonania rozliczeń z przyznanej kwoty. Dla relizowanego programu firma została zobowiązana do dokumentowania zdarzeń gospodarczych przy prowadzeniu pełnej księgowości finansowej.
Prowadzi Pan uproszczoną księgowość, tj. książkę przychodów i rozchodów.
W tak przedstawionym stanie faktycznym wątpliwość Pana dotyczy następującej kwestii, tj.: czy pełną księgowość należy prowadzić jedynie dla potrzeb Wojewódzkiego Urzędu Pracy...

STANOWISKO PODATNIKA
Wg podatnika, nie ma obowiązku prowadzenia pełnej księgowości dla realizowanego projektu, a jedynie taka księgowość ze względu na postanowienia umowy, jest prowadzona dla potrzeb Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Dokumentacja może być wykorzystana do sprawdzenia przez Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku.

OCENA PRAWNA STANOWISKA PYTAJĄCEGO Z PRZYTOCZENIEM PRZEPISÓW PRAWA
Art. 24a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /tekst jednolity: Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm./ zobowiązuje osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zwanej dalej „księgą”, z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo ksiąg rachunkowych, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu /straty/, podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględniania w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 22a – 22o.
Stosownie do zapisu art. 24a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody, w rozumieniu art. 14, za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej co najmniej równowartość kwoty określonej w euro w przepisach o rachunkowości.
Natomiast art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości /tekst jednolity Dz.U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 z późn.zm./ stanowi, że osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 800.000 euro, zobowiązane są do prowadzenia ksiąg rachunkowych i stosowania przepisów powyższej ustawy.
Z przepisu art. 24a ust. 6 ustawy podatkowej wynika, iż wyrażone w euro wielkości, o których mowa w ust. 4 i 5, przelicza się na walutę polską według średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu 30 września roku poprzedzającego rok podatkowy.
Cytowane wyżej przepisy zobowiązują m.in. osoby fizyczne do prowadzenia ksiąg rachunkowych w przypadku, gdy ich przychody w rozumieniu art. 14 ustawy podatkowej, tj. przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej co najmniej równowartość 800.000 euro.
Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, dla potrzeb realizowanego projektu zobowiązany został Pan do prowadzenia pełnej księgowości. Powyższe nie powoduje jednakże automatycznie obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych dla potrzeb rozliczeń podatku dochodowego od osób fizycznych. Obowiązek taki powstaje bowiem, na mocy cytowanych wyżej przepisów, w przypadku osiągnięcia przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za poprzedni rok podatkowy co najmniej w równowartości 800.000 euro.
W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku stwierdza, iż stanowisko przedstawione w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.
Dokumenty złożone wraz z wnioskiem oraz uzupełnieniem wniosku nie podlegały formalneji merytorycznej ocenie.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznymi wiąże organy podatkowe do czasu zmiany przepisów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj