Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UPO-443-144/05/EN
z 19 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UPO-443-144/05/EN
Data
2005.12.19



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw --> Drobni przedsiębiorcy


Słowa kluczowe
konserwacja zabytków
limit obrotu
zwolnienia podmiotowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie: konserwacji i renowacji dzieł sztuki (PKWiU 92.52.12-00.0 - usługi ochrony zabytków); opracowywanie dokumentacji konserwatorskiej z przeprowadzonych prac w formie pisemnej oraz opracowywanie w formie pisemnej ekspertyz stanu zachowania obiektów zabytkowych, które to opracowania podlegają ochronie prawami autorskimi (PKWiU 92.31.22-00.0 - usługi świadczone przez autorów, kompozytorów, rzeźbiarzy, artystów estradowych i innych indywidualnych artystów). Czy po przekroczeniu przychodów kwoty 10.000,00 euro Podatnik jest zobligowany do płacenia podatku VAT, jeśli jego działalność korzysta ze zwolnienia z podatku VAT w całości? Czy w takiej sytuacji jest zobowiązany do rejestracji w systemie VAT?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art.14a § 1-4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. ze zm.), postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Panu X, oceniając stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 4.11.2005 r. (data wpływu: 8.11.2005 r.), uzupełnione pismem w dniu 1.12.2005 r., o udzielenie interpretacji, jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę. Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie: konserwacji i renowacji dzieł sztuki (PKWiU 92.52.12-00.0 - usługi ochrony zabytków);opracowywanie dokumentacji konserwatorskiej z przeprowadzonych prac w formie pisemnej oraz opracowywanie w formie pisemnej ekspertyz stanu zachowania obiektów zabytkowych, które to opracowania podlegają ochronie prawami autorskimi (PKWiU 92.31.22-00.0 - usługi świadczone przez autorów, kompozytorów, rzeźbiarzy, artystów estradowych i innych indywidualnych artystów).

Przedmiot interpretacji. Czy po przekroczeniu przychodów kwoty 10.000,00 euro Podatnik jest zobligowany do płacenia podatku VAT, jeśli jego działalność korzysta ze zwolnienia z podatku VAT w całości? Czy w takiej sytuacji jest zobowiązany do rejestracji w systemie VAT?

Stanowisko Wnioskodawcy. Jako własne stanowisko Podatnik podaje, iż uważa, że zakres jego działalności mieści się w dziale zwolnionym z podatku VAT.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1, art. 15 ust. 1, art. 43 ust.1 pkt. 1, art. 113 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą. Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska Podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Stosownie do postanowień art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Pojęcie świadczenia usług zostało zdefiniowane w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Stawki podatku od towarów i usług zostały określone w art. 41 ustawy, natomiast zwolnienia przedmiotowe w art. 43 ustawy.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy zwolnione od podatku są usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy. W w/w załączniku pod poz. 11 zostały wymienione ex PKWiU 92 usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem - z wyłączeniem: 1) usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi, 2) usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych, 3) usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61), 4) wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki, cyrki, dyskoteki, sale balowe (PKWiU 92.33, 92.34.11, 92.34.12) oraz wstępu na imprezy sportowe, 5) wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5), 5a) usług związanych z produkcja filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.11), usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.12), usług związanych z produkcją filmów i nagrań na innych nośnikach, usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań na innych nośnikach, 5b) wstępu do parków rekreacyjnych, plaż i innych miejsc o charakterze kulturalnym (PKWiU ex 92.72), 6) działalności agencji informacyjnych, 7) usług wydawniczych, 8) usług radia i telewizji (PKWiU 92.2) z zastrzeżeniem poz. 12.

Usługi konserwacji i renowacji dzieł sztuki, zaklasyfikowane wg PKWiU do grupowania 92.52.12-00.00 nie są wymienione w w/w wyłączeniach - zatem są zwolnione od podatku od towarów i usług na podstawie cyt wyżej art. 43 ust. 1 pkt. 1 ustawy. Również usługi opracowywania dokumentacji konserwatorskiej z przeprowadzonych prac w formie pisemnej oraz opracowywanie w formie pisemnej ekspertyz stanu zachowania obiektów zabytkowych, które to opracowania podlegają ochronie prawami autorskimi, zgodnie z PKWiU symbol 92.31.22-00.0, nie są wymienione w w/w wyłączeniach i korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 113 ust. 1 cyt. ustawy zwalnia się podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. W myśl art. 113 ust. 2 cyt ustawy do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Art. 15 ust. 1 ustawy stanowi, iż podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne mniemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie zaś z art. 96 ust. 1 podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązani przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3. Ustęp 3 stanowi, że podmioty wymienione w art. 15, zwolnione od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne. Z uwagi na fakt, iż świadczy Pan wyłącznie usługi zwolnione od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT - to nie ma Pan obowiązku złożenia zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust. 1 cyt ustawy.

Zatem stanowisko podatnika, iż świadczone przez niego usługi są zwolnione z podatku VAT i po przekroczeniu kwoty 10.000,00 euro nie będzie zobowiązany do rejestracji na podatek VAT, jest zdaniem Naczelnika tut. Urzędu prawidłowe, pod warunkiem że przedmiotowe usługi mieszczą się zgodnie z Polską Klasyfikacja Wyrobów i Usług we wskazanych we wniosku grupowaniach. W celu potwierdzenia poprawności dokonanej przez Pana klasyfikacji usług przedstawionych we wniosku, należy zwrócić się z wnioskiem do Urzędu Statystycznego w Łodzi Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych o wydanie stosownej opinii. Stąd postanowiono, jak w sentencji.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj