Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie
OP.005/118/2004
z 4 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
OP.005/118/2004
Data
2004.09.04



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne


Słowa kluczowe
apteka
dotacja
powstanie obowiązku podatkowego
refundacja
refundacja ceny leków


Pytanie podatnika
Kiedy powstaje obowiazek podatkowy z tytułu otrzymania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia?
W jaki sposób ustalić podatek należny od otrzymanej refundacji?
Czy wartość refundacji należy przyjmować do rozliczeń podatku naleznego jako kwotę brutto?


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie w odpowiedzi na pismo z dnia ..., (data wpływu ...) w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

W przypadku sprzedaży leków obrotem podlegającym opodatkowaniu jest więc cała kwota należna otrzymana przez sprzedawcę za sprzedany lek, jak również kwota refundacji do sprzedaży danego leku otrzymana z Narodowego Funduszu Zdrowia. W kwocie przekazanej refundacji zawarty jest podatek VAT, należny z tytułu otrzymania dopłaty, a stawką właściwą dla refundacji jest taka stawka jaką opodatkowuje się dostawę leku podlegającego refundacji.

Obowiązek podatkowy powstaje natomiast w dwóch różnych momentach:

- w części zapłaconej przez nabywcę leku, obowiązek powstaje na zasadach określonych w art. 19 ust. 1 i ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), tj. z chwilą wydania towaru, z zastrzeżeniem ust. 2 - 21. Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą - obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4);

- w części objętej refundacją z NFZ, zgodnie z art. 19 ust. 21 cyt. ustawy obowiązek podatkowy z tytułu dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika, tj. z chwilą, gdy kwota refundacji wpłynie na jego konto. W przypadku uznania rachunku bankowego podatnika zaliczką z tytułu dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze obowiązek podatkowy powstaje w tej części.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj