Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zgierzu
III/443-92/05
z 16 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III/443-92/05
Data
2005.12.16



Autor
Urząd Skarbowy w Zgierzu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
leasing operacyjny
naprawa
osoby trzecie
samochód osobowy
szkody


Pytanie podatnika
Czy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktury dokumentującej naprawę leasingowego samochodu?


Wnioskiem z dnia 29 września 2005r. (data wpływu do tut. organu podatkowego - 03.10.2005r.), Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktury dokumentującej naprawę leasingowanego samochodu.

Jak wynika z treści pisma w sprawie interpretacji Strona w dniu 14.05.2004r. zawarła umowę z Europejskim Funduszem Leasingowym, której celem jest leasing operacyjny samochodu osobowego Opel Corsa. Przedmiotowy pojazd uległ wypadkowi w trakcie wykonywania czynności związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Sprawcą szkody jest osoba trzecia. Po wykonanej naprawie firma T. z o.o. (zleceniobiorca usługi) wystawiła na nazwisko leasingobiorcy (wnioskodawcy) fakturę z dnia 21.09.2005 w. netto 1864,13 VAT 410,11. Kwota netto został zapłacona przez ubezpieczyciela sprawcy szkody, natomist Strona uiściła wykazany na fakturze podatek VAT.

W dniu 12.12.2005r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu wydał postanowienie Nr I-1/415/16/05, w którym stwierdził, iż wydatek poniesiony na naprawę uszkodzonego pojazdu, będącego przedmiotem umowy leasingu, stanowi dla Podatnika koszt uzyskania przychodu.

Zdaniem składającego zapytanie nie ma on prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z zapłatą podatku VAT wynikającego z faktury dokumentującej wykonanie naprawy leasingowanego samochodu.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jest możliwe w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych.

Stosownie do art. 88 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu podatku należnego nie stosuje sie do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Zgodnie z treścią powołanych przepisów oraz stanem faktycznym przedstawionym w zapytaniu poniesione wydatki z tytułu naprawy przedmiotowego samochodu osobowego zaliczone zostały do kosztów uzyskania przychodu. W związku z powyższym, tut. organ podatkowy informuje, iż Podatnikowi przysługuje prawo odliczenia podatku od towarów i usług udokumentowanego fakturą VAT wystawioną w związku z poniesieniem w/w wydatków.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Stosownie do przepisu 14 b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja, o której mowa w art. 14 a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosuje się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14 a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj