Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
PP/443-114/05
z 19 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-114/05
Data
2005.12.19



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
biegły sądowy
działalność wykonywana osobiście
opinia biegłego


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje czy do wynagrodzenia otrzymywanego za świadczenie usług na zlecenie sądu należy doliczać podatek VAT.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (jedn. tekst z dnia 4 stycznia 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zmianami), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie podstawy opodatkowania podatkiem VAT usług świadczonych przez biegłych na zlecenie sądu

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Stan faktyczny:

Pytająca jako tłumacz przysięgły języka niemieckiego wpisana na listę biegłych sądowych przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku , prowadzi działalność gospodarczą. Jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, a również podatku od towarów i usług.

Pytanie:

Pytająca zwraca się z prośbą o wykładnię przepisów regulujących kwestię doliczania podatku VAT za tłumaczenia pisemne wykonywane przez tłumacza przysięgłego na zlecenie sądu lub prokuratury.

Stanowisko podatnika:

Zgodnie z opinią przedstawioną przez Podatniczkę, tłumacz będący podatnikiem VAT-u powinien doliczać tytułem tego podatku 22% do wynagrodzenia przewidzianego za tłumaczenie wykonane na zlecenie sądu lub prokuratury. Potwierdza to treść obecnie obowiązującego rozporządzenia w sprawie wykonania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 27 kwietnia 2004 roku z mocą od 1 maja 2004 roku (Dz. U. Nr 97, poz. 970), które nie zwalnia od tego podatku biegłych sądowych, jak to miało miejsce w poprzednim rozporządzeniu w sprawie wykonania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 22 marca 2002 roku obowiązującym do dnia 30 kwietnia 2004 roku ( Dz. U. Nr 27, poz. 268, § 67 ust. 1 pkt 17).

W związku z powyższym zdaniem Podatniczki wszelkie wykonywane przez nią na zlecenie sądu bądź prokuratury tłumaczenia pisemne i ustne stanowią źródło zobowiązania podatkowego i podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ocena prawna:

Zakres przedmiotowy opodatkowania podatkiem VAT reguluje art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) .

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy rozumie się zgodnie z art. 8 ust. 1 cyt. ustawy każde świadczenie usług na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy, w tym również świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa, co wynika z brzmienia art. 8 ust. 1 pkt 3 tej ustawy.

Tym samym sam fakt wykonywania pewnych czynności z nakazu władzy np. sądu nie jest kryterium do uznania, że świadczenie nie jest wykonywane samodzielnie.

Oceny zakresu stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w odniesieniu do czynności wykonywanych przez biegłych sądowych na zlecenie sądu należy dokonywać w świetle uregulowań zawartych w art. 15 cyt. ustawy pod kątem kryterium decydującym o uznaniu ich za podatników podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy podatnikami są osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Jednocześnie w myśl art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt. 2 - 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zmianami) , jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Mając na uwadze powyższe należy wskazać, iż sporządzanie przez biegłego opinii na zlecenie sądu stanowi świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ustawy o podatku od towarów i usług. Nie można bowiem stwierdzić, iż sąd bierze na siebie odpowiedzialność za jego czynności. W związku z niespełnieniem jednego z warunków określonych w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy odnośnie odpowiedzialności zlecającego wykonanie czynności za ich wykonanie przez zleceniobiorcę, czynności wykonywane przez Panią na zlecenie sądu nie korzystają z wyłączenia z zakresu ustawy o podatku od towarów i usług. Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku podkreśla jednocześnie, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają świadczone w takim zakresie usługi, a wynagrodzenie stanowi kwotę należną za wykonane przez biegłego czynności.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5 . Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

W świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług jest Pani obowiązana do opodatkowania podatkiem VAT kwoty należnej z tytułu świadczonych na zlecenie sądu usług pomniejszonej o kwotę należnego podatku. Pojęcie kwoty należnej łączy się ściśle z pojęciem wynagrodzenia, które wyrażone jest w formie ceny za wykonaną usługę. Zatem, w zakresie podatku od towarów i usług kwota należna biegłemu sądowemu z tytułu świadczenia usług na zlecenie sądu obejmuje również kwotę podatku VAT.

Jednocześnie Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku zauważa, iż trwają prace nad zmianą rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości dotyczącego wynagrodzenia biegłych sądowych, które zawierać ma analogiczne rozwiązanie jak w przypadku wynagrodzenia adwokatów i radców prawnych świadczących usługi na zlecenie sądu, których opłaty za udzielenie pomocy prawnej z urzędu sąd podwyższa o stawkę podatku od towarów i usług, obowiązującą w dniu orzekania o tych opłatach (rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 27 października 2005 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu).

Wobec powyższego Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, że stanowisko podatnika odnośnie doliczania 22% podatku VAT do wynagrodzenia przewidzianego za tłumaczenie wykonane na zlecenie sądu lub prokuratury przez biegłych sądowych przedstawione w piśmie z dnia 25.10.2005 roku jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj