Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu
PP/443/130/04
z 14 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/130/04
Data
2004.07.14



Autor
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
apteka
bonus
premia pieniężna
rabaty


Pytanie podatnika
Jakie są zasady opodatkowania otrzymanych przez apteki premii i bonusów za lokowanie u sprzedawcy większej ilości zamówień, dokonywanie wcześniejszych zapłat niż w terminach płatności określonych na fakturach, realizację zamówień handlowych przez modem, zapłatę zobowiązań drogą inną niż przez akwizytora?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - w odpowiedzi na pismo z dnia 01.07.2004 r (wpływ: 08.07.br) w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług bonusów i premii pieniężnych otrzymywanych przez aptekę od hurtowni farmaceutycznej - uprzejmie informuje:
Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (DZ. U. Nr 54 poz. 535) - (dalej ustawa o VAT) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2 - 22, art. 30 - 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.Sprzedaż premiowa jest środkiem wykorzystywanym w działaniach marketingowych, której celem jest pozyskiwanie klientów poprzez uatrakcyjnienie zakupu danych towarów lub usług. Sprzedaż premiową należy utożsamiać z transakcją w ramach której obok sprzedaży towaru lub usługi dochodzi do wydawania premii (nagrody).W przypadku gdy sprzedawca ze swojej marży płaci bonusy, nagrody, udziela rabatów itp. pod warunkiem lokowania u sprzedawcy większej ilości zamówień, dokonywania wcześniejszych zapłat niż w terminach płatności określonych na fakturach, zapłatę zobowiązań drogą inną niż przez akwizytora, realizację zamówień handlowych przez modem, realizację określonej struktury zakupów to de facto powoduje to obniżenie kwoty należnej (ceny) z tytułu sprzedaży. Mając powyższe na względzie wypłacone wynagrodzenie (premia) z wypracowanej przez sprzedawcę marży, pod względem ekonomicznym spełnia funkcję rabatu i ma do niej zastosowanie art. 29 ust. 4 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów (...)

Sprzedawca wypłacając zatem premię pieniężną winien wystawić fakturę korygującą zgodnie z zasadami § 19 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97 poz.971).Tutejszy organ podatkowy pragnie jednakże zauważyć, iż to w gestii sprzedawcy leży ocena czy w danej transakcji stosuje on działania marketingowe i udziela rabatów, bonifikat, opustów czy też nie. Jeżeli zatem otrzymana przez podatnika premia pieniężna uznana zostanie przez sprzedawcę za rabat, opust lub bonifikatę przypomina się o koniecznościprawidłowego jej udokumentowania zgodnie z zasadami przewidzianymi w przepisie art. 29 ust. 4 cyt. powyżej ustawy o VAT.W sytuacji kiedy udzielona premia pieniężna nie zostanie przez sprzedawcę uznana za rabat, bonifikatę ani opust należy rozważyć czy w tym konkretnym przypadku nie zachodzą okoliczności przewidziane przepisem art. 8 ust. l pkt 2 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. l pkt. l rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji.

Podatnik pisze, iż apteka zawarła umowę o współpracę z hurtownią farmaceutyczną. Na podstawie tej umowy apteka ma prawo do korzystania z premii - bonusu za wykonywanie pewnych czynności np. zapłatę zobowiązań przed terminem płatności lub też za powstrzymywanie się od ich wykonania np. nie regulowanie zobowiązań za pośrednictwem akwizytora.Jeżeli zawarte umowy będą wskazywały na istniejący pomiędzy podmiotami stosunek zobowiązaniowy polegający na świadczeniu przez aptekę usług, o których mowa w cyt. przepisie art. 8 ust. 1 pkt. 2 ustawy o VAT, za które apteka otrzyma zapłatę w formie premii pieniężnej, świadczenie takie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie przepisu art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy o VAT zgodnie z którym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj