Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-II-2-423/170/05/JB
z 23 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-II-2-423/170/05/JB
Data
2005.12.23



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
różnice kursowe
środek trwały
wartość początkowa


Pytanie podatnika
Czy w przypadku płatności z własnego konta dewizowego powstające różnice kursowe liczone metodą FIFO wpływają również na ustalenie wartości początkowej środka trwałego?


Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25.11.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie ustalenia wartości początkowej środka trwałego w świetle art. 16g ust. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) w sytuacji przyjętej przez Spółkę zasady rozliczania różnic kursowych metodą FIFO w odniesieniu do wydatkowania własnych środków z rachunku walutowego uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku.

Pismem z dnia 25.11.2005 r. (uzupełnionym pismami z dnia 12.12.2005 r. i z dnia 13.12.2005 r.) Spółka Akcyjna wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do prawidłowości ustalenia wartości początkowej środka trwałego w sytuacji występowania różnic kursowych.
Spółka zwróciła się z zapytaniem: czy w przypadku płatności z własnego konta dewizowego powstające różnice kursowe liczone metodą FIFO wpływają również na ustalenie wartości początkowej środka trwałego?
Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Spółka kupując środki trwałe u kontrahentów zagranicznych dokonuje płatności własnymi środkami dewizowymi. Generalnie ostatnia rata jest płacona już po przekazaniu środka trwałego do używania. Różnice kursowe od własnych środków na rachunkach dewizowych liczone metodą FIFO księguje bezpośrednio w przychody, bądź koszty finansowe. Spółka uważa, że różnice kursowe od własnych środków na rachunkach dewizowych liczone metodą FIFO nie wpływają na ustalenie wartości początkowej środka trwałego.
Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że zgodnie z art. 16g ust. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) cenę nabycia, o której mowa w ust. 3 (...) koryguje się o różnice kursowe, naliczone do dnia przekazania do używania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.
Z przedmiotowego wniosku wynika, że Spółka dokonując płatności ostatniej raty za zakupione środki trwałe przyjęła metodę uproszczonego wyliczenia różnic kursowych FIFO, które odnosi bezpośrednio w przychody bądź koszty finansowe. Zatem różnice kursowe wyliczane tą metodą nie korygują wartości początkowej poszczególnych środków trwałych zgodnie z art. 16g ust. 5 ww. ustawy..Tutejszy organ podatkowy zauważa, iż zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy (...).

Jak wynika z treści przepisu art. 9 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przyjęte przez Spółkę metody rozliczania różnic kursowych muszą zapewniać realizację obowiązków podatnika zawartych w przepisach ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W odniesieniu do stanu faktycznego opisanego we wniosku oznacza to, że różnice kursowe związane z działalnością inwestycyjną winny być ustalane w sposób umożliwiający korektę wartości początkowej poszczególnych nabywanych środków trwałych tylko do momentu przekazania ich do używania, tj. zgodnie z treścią art. 16g ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Uznając za prawidłowe stanowisko Spółki zaprezentowane we wniosku Spółki, że różnice kursowe od własnych środków na rachunkach dewizowych liczone metodą FIFO odnoszone bezpośrednio w przychody bądź koszty finansowe nie wpływają na ustalenie wartości początkowej środków trwałych po dniu przekazania ich do używania, tutejszy organ podatkowy orzekł jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia. Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj