Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lubinie
PDII/415-1/126/46/2005
z 23 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/415-1/126/46/2005
Data
2005.11.23



Autor
Urząd Skarbowy w Lubinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
sprzedaż nieruchomości
zamiana
zryczałtowany podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy dochód uzyskany ze sprzedaży gruntu nabytego przed upływem 5 lat w wyniku zamiany innego gruntu zajętego przez gminę na budowę drogi, podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10% ?


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubinie stwierdza, że stanowisko Pana (...) przedstawione w piśmie z dnia 19.09.2005 r., które wpłyneło w dniu 20.09.2005 r., oraz Panów (...) z dnia 12.10.2005 r. stanowiące uzupełnienie wniosku z dnia 19.09.2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania sprzedaży gruntu, jeśli od jego nabycia upłynęło pięć lat - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE
W dniu 20.09.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lubinie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, który został rozszerzony również w stosunku do Pana (...) reprezentowanego przez pełnomocnika w osobie Pani (...) (matki podatnika).
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że w dniu 08.03. 1985 r. nabył Pan w drodze kupna grunt rolny, natomiast syn od swojej matki otrzymał w dniu 22.12.1997 r. w drodze umowy darowizny #189; udziału w tym w gruncie. Dnia 26.04.2005 roku część Pana i syna gruntu została zajęta pod budowę obwodnicy przez Urząd Gminy w (...) na podstawie umowy zamiany na inną nieruchomość.
W dniu 09.09.2005 roku nastąpiło odpłatne zbycie nabytych przez Panów w drodze zamiany gruntów.
Ze stanowiska zajętego przez Pana w powyższej sprawie wynika, iż nabycie działki nastąpiło w drodze zamiany gruntów, nie z Pana winy. Odpłatne zbycie zostało dokonane po upływie 20 lat, więc nie może być obciążone 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubinie zważył, co następuje:
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) - c) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Zgodnie z § 4 umowy zamiany z dnia 26.04.2005 r. zawartej w Kancelarii Notarialnej w (...) przy ulicy (...), przed notariuszem (...), miedzy stronami (...) i (...) a (...)-reprezentującą Gminę (...), (...) i (...) (działająca w imieniu...) przenoszą na Gminę (...) własność nieruchomości położonej w obrębie 3 (...) w granicach działek Nr 884 o pow. 269 m² i 885 o pow. 4.811m² obu bez zabudowań, zaś (...) w imieniu Gminy (...) w zamian za to przenosi na (...) i (...) własność nieruchomości położonych w obrębie 3 (...) w granicach niezabudowanych działek 759/9, 760/1. (...) oświadczyła, że nabycie nieruchomości przez Gminę (...) następuje w trybie ustawy z dnia 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami - na cele uzasadniające wywłaszczenie.
W myśl art. 603 k. c. przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. Art. 604 k. c. stanowi, że do zamiany stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży, tj. art. 155 § 1 k. c. zgodnie z którym umowa zamiany rzeczy co do tożsamości oznaczonej (a więc i nieruchomości) przenosi własność na nabywcę. Rezultatem umowy zamiany jest więc nabycie przez Panów na własność innej nieruchomości. Należy zatem stwierdzić, że bieg terminu piecioletniego, określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych liczony jest od daty nabycia prawa własności do gruntu nabytego w drodze umowy zamiany, tj od dnia 26.04.2005 r. W tej sytuacji, gdy sprzedaż nieruchomości nastąpiła w dniu 09.09.2005 roku, t. j. przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie, przychód uzyskany z dokonanej sprzedaży stanowi, w myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy, źródło przychodu. W związku z tym przychód ten podlega 10% zryczałtowanemu podatkowi, o którym mowa w art. 28 ust. 1 i 2 ww. ustawy. Przepis ten stanowi, że przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)- c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł. Podatek od przychodu, o którym mowa w ust. 1, ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Ponieważ złożyli Panowie oświadczenie, zgodnie z art. 28 ust. 2a ww. ustawy o zamiarze wydatkowania środków uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości na zakup i remont mieszkania, to w przypadku faktycznego ich poniesienia na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ww. ustawy w okresie 2 lat od dnia sprzedaży, spełnią Panowie warunki do uniknięcia opodatkowania uzyskanych ze sprzedaży przychodów 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
Zgodnie z art. 14 a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.
Jak stanowi art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu, Ośrodek Zamiejscowy w Legnicy, ul. Najświętszej Marii Panny 3, w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj