Interpretacja Lubuskiego Urzędu Skarbowego
LUS/I-2/443/116/05/KW
z 3 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
LUS/I-2/443/116/05/KW
Data
2005.11.03



Autor
Lubuski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
termin zwrotu
zabezpieczenie majątkowe
zwrot podatku od towarów i usług
zwrot różnicy podatku


Pytanie podatnika
Czy w sytuacji, gdy Podatnik otrzyma zaliczkę na WDT i nie wystąpi w związku z tą zaliczką o przyśpieszony z 60-dniowym terminem zwrot bezpośredni podatku VAT bądź w ogóle wykaże kwoty podatku naliczonego pozostające w związku z uzyskaną zaliczką WDT do przeniesienia na następne okresy rozliczeniowe, będzie podatnik zwolniony z obowiązku przedstawienia w urzędzie skarbowym zabezpieczenia o którym mowa w art. 87 ust. 3a ustawy o VAT?


Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny: Docelowym rynkiem zbytu mebli produkowanych przez Podatnika są zrzeszone w związki meblarskie duże meblarskie domy handlowe z siedzibą w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej, które zarejestrowane są jako podatnicy do transakcji wewnątrzwspólnotowych. Około 90% realizowanych przez Podatnika dostaw stanowią wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów, na poczet których Podatnik otrzymuje zaliczki.

Pytanie Podatnika: Czy w sytuacji, gdy Podatnik otrzyma zaliczkę na WDT i nie wystąpi w związku z tą zaliczką o przyśpieszony z 60-dniowym terminem zwrot bezpośredni podatku VAT bądź w ogóle wykaże kwoty podatku naliczonego pozostające w związku z uzyskaną zaliczką WDT do przeniesienia na następne okresy rozliczeniowe, będzie podatnik zwolniony z obowiązku przedstawienia w urzędzie skarbowym zabezpieczenia o którym mowa w art. 87 ust. 3a ustawy o VAT?

Wnioskodawca zaprezentował własne stanowisko w sprawie: W sytuacji, gdy Podatnik uzyskawszy obrót opodatkowany stawką 0% w związku z otrzymanymi zaliczkami na WDT nie wykaże kwot podatku naliczonego pozostających w związku z otrzymaną zaliczką do przyśpieszonego 60-dniowego zwrotu bezpośredniego lecz do zwrotu w terminie 180 dni bądź do przeniesienia na kolejne okresy rozliczeniowe - w takich przypadkach Podatnik nie ma obowiązku przedstawienia w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego w kwocie odpowiadającej kwocie podatku jaka byłaby należna gdyby obrót ten dotyczył dostawy towarów na terytorium kraju.

Spełniając wymogi formalne wniosku o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Wnioskodawca oświadczył, że w stosunku do niego nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, kontrola skarbowa, ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Działając w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa w zakresie zaprezentowanego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego, Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze uznaje stanowisko Podatnika za prawidłowe, wskazując, co następuje:

Zgodnie art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) o podatku od towarów i usług w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Różnica podatku podlegająca zwrotowi w kwocie przekraczającej wartość podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały one zaliczone do środków trwałych nabywcy, powiększonej o 22% obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż określona w art. 41 ust. 1 oraz obrotu z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług, o których mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, podlega zwrotowi w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej (art. 87 ust. 3)

Natomiast zgodnie z ust. 3a ww. przepisu do obrotu, o którym mowa w ust. 3, wlicza się obrót z tytułu otrzymania należności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 ust. 12 albo art. 20 ust. 3, pod warunkiem przedstawienia w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego w kwocie odpowiadającej kwocie podatku jaka byłaby należna gdyby obrót ten dotyczył dostawy towarów na terytorium kraju, do czasu przedstawienia dokumentów potwierdzających eksport towarów albo wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, objętych tą należnością.

Powyższe oznacza, iż do wyliczenia limitu zwrotu przysługującego w terminie 60 dni, wlicza się obrót z tytułu otrzymania zaliczek związanych m.in. z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów, tylko w przypadku przedstawienia w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego. W przypadku, gdy podatnik do wyliczenia ww. limitu zwrotu nie ujmuje obrotu opodatkowanego stawką 0% z tytułu otrzymanych zaliczek na wewnątrzwspólnotową dostawę towarów - nie ma obowiązku przedstawiania w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego.

Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze informuje, że przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie udzielenia interpretacji.

Stosownie do przepisów art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie. Zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze, za pośrednictwem tut. organu podatkowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia - art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj