Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1424/2150/4111/415/79/05/2/06
z 20 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1424/2150/4111/415/79/05/2/06
Data
2006.01.20



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dokształcanie
nauka języka
przychody ze stosunku pracy
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych świadczeń otrzymanych przez pracowników związanych z opłaceniem przez pracodawcę kursu języka angielskiego.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn.zm.) po rozpatrzeniu wniosku wspólników spółki cywilnej "..." z dnia 15.11.2005r. (data wpływu do US 21.11.2005r.), dotyczącego udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych świadczeń otrzymanych przez pracowników związanych z opłaceniem przez pracodawcę kursu języka angielskiego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, iż stanowisko Podatników przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21.11.2005r. wspólnicy spółki cywilnej "..." wystąpili do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji , co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika:

"Pracodawca finansuje kurs języka angielskiego wyznaczonym pracownikom. Nasza firma planuje w niedługim czasie rozpocząć współpracę w kontrahentami zagranicznymi, zaś wyznaczone osoby będą odpowiedzialne za kontakty z firmami zagranicznymi, do czego niezbędna jest znajomość języka angielskiego. Ponadto pracownicy będą uczestniczyć w międzynarodowych targach przemysłowych, zapoznawać się z fachową literaturą występującą w języku angielskim, co pozwala na zapoznanie się z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, których znajomość jest konieczna w celu osiągnięcia, zabezpieczenia i zachowania źródła przychodów. (...) Pracodawca skierował na kurs języka angielskiego grupę 22 pracowników, wyznaczonych z poszczególnych działów... . Szkolenie odbywa się w formie pozaszkolnej zorganizowanej - szkoła językowa. Pracownicy ci nie korzystają z urlopu szkoleniowego na udział w obowiązkowych zajęciach, ani ze zwolnienia z części dnia pracy, ponieważ zajęcia odbywają się poza godzinami pracy..." .

Pytanie Podatnika:

Czy wydatki związane ze opłaceniem kursu języka angielskiego dla wyznaczonych pracowników stanowią dla pracowników przychód podlegający opodatkowaniu ?

Stanowisko Podatnika:

" Sfinansowanie kursu językowego przez pracodawcę dla wyznaczonych pracowników mieści się w zakresie przychodów ujętych szeroko w art. 12 ust. 1 updof. Przepis ten uznaje za przychody ze stosunku pracy nie tylko wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość świadczeń pieniężnych w naturze, bądź ich ekwiwalentów, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, lecz także świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub częściowo odpłatnych. Tak więc pracodawca płacąc za kurs językowy spełnia świadczenie pieniężne za swoich pracowników, w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy. W sytuacji tej, gdy pracodawca wykonuje zobowiązanie za swoich pracowników, płacąc za kurs językowy, po stronie zobowiązanego - pracownika wystąpi przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 updof. Jednak tego typu świadczenie zaliczone jest w art. 21 ust. 1 pkt 90 updof zawierającym tzw. katalog zwolnień od tego podatku, do przychodu nie podlegającego opodatkowaniu" .

Stanowisko organu podatkowego:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne koszty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Na podstawie w/w przepisu za przychód ze stosunku pracy uważa się również świadczenia pieniężne ponoszone przez zakład pracy za pracownika, do takich świadczeń należy m.in. opłacenie kosztów szkolenia pracowników.

Dla prawidłowego ustalenia przychodu oraz podatku dochodowego należy podzielić szkolenia pracowników na dwa rodzaje:

1) szkolenie podnoszące posiadane kwalifikacje zawodowe,2) szkolenie podnoszące poziom wiedzy ogólnej.

Nie każde szkolenie sfinansowane przez pracodawcę powoduje powstanie przychodu po stronie pracownika. Jeżeli szkolenia pierwszego rodzaju są niezbędne do wykonywania obowiązków zawodowych pracownika (np. w zakresie BHP), nie stanowią przychodu pracownika i nie podlegają opodatkowaniu. Natomiast koszty ponoszone przez zakład pracy związane ze szkoleniami drugiego rodzaju tj. podnoszącymi poziom ogólnej wiedzy i wykształcenia pracownika (np. studia podyplomowe, kursy językowe), stanowią przychód pracownika w rozumieniu powołanego powyżej art. 12 ust. 1 w/w ustawy.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznawanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracowników, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.

Odrębnymi przepisami, na które powołuje się powyższy przepis jest Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12.10.1993r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. Nr 13, poz. 472 ze zm.). Zatem przyznanie świadczenia na podstawie tego aktu prawnego jest równoznaczne z wyłączeniem go z opodatkowania podatkiem dochodowym.

Jednym z rodzajów świadczeń, które przysługują pracownikom podnoszącym kwalifikacje w formach pozaszkolnych na podstawie skierowania pracodawcy, w oparciu o § 9 ust. 1 pkt 1 w/w rozporządzenia jest zwrot kosztów uczestnictwa w szkoleniu, w tym zakwaterowania, wyżywienia i przejazdu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnicy jako pracodawcy opłacają w całości koszty dokształcania w formach pozaszkolnych (kurs języka angielskiego) grupie pracowników, którym udzielili skierowania na ten kurs. Tak więc powstały z tego tytułu u pracowników przychód korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem stanowisko Strony jest prawidłowe.

Na niniejsze postanowienie wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a ... .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj