Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/FO3/415-2/06/MS
z 13 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/FO3/415-2/06/MS
Data
2006.01.13



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
odbiór
protokół
remonty
tytuł prawny


Pytanie podatnika
Czy moment podpisania bezusterkowego protokołu odbioru lokalu mieszkalnego stanowi podstawę do korzystania z ulgi podatkowej na remont tego lokalu?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście działając na podstawie art. 14a §1-5 oraz art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku z wnioskiem z dnia o interpretację przepisów prawa podatkowego, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz stanowiska strony w sprawie

postanawia

potwierdzić stanowisko zawarte w piśmie z dnia ...

UZASADNIENIE

W piśmie z dnia strona przedstawia następujący stan faktyczny:

w dniu strona zawarła z Towarzystwem Budownictwa Społecznego przedwstępną umowę sprzedaży oraz ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego,

w dniu x strona podpisała protokół odbioru lokalu mieszkalnego, natomiast w dniu y protokół odbioru bezusterkowego,

w dniu y strona rozpoczęłą prace remontowo - wykończeniowe w w/w lokalu oraz od tego dnia dokonywała zakupu materiałów i usług związanych z powyższymi pracami, na potwierdzenie czego posiada faktury VAT.

Pytanie dotyczy możliwości dokonania odliczeń z tytułu wydatków poniesionych na remont i modernizację lokalu mieszkalnego od momentu podpisania bezusterkowego protokołu odbioru w/w lokalu.

Zdaniem strony poniesienie wydatków na remont i modernizację lokalu mieszkalnego po podpisaniu powyższego protokołu spełni wymogi określone w przepisach dotyczących dokonywania odliczeń z tytułu wydatków poniesionych na remont i modernizację lokalu mieszkalnego.

W powyższej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa lub postępowanie przed sądem administracyjnym.

W przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie mają następujące przepisy prawa:

art. 27a ust.1 pkt 1, ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176. z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku;

Zgodnie z art.27a ust.1 pkt 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek dochodowy od osób, o których mowa w art.3 ust.1, obliczony zgodnie z art.27, obniżony zgodnie z art.27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2 - 15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne cele mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Jak zatem wskazuje treść powyższego przepisu, by móc dokonać odliczenia z tytułu wydatków poniesionych na remont i modernizację lokalu mieszkalnego należy posiadać tytuł prawny do tego lokalu, którym jest:

własność,

umowa najmu lub dzierżawy,

inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego, np. umowę na podstawie której członek spółdzielni jest obowiązany do ponoszenia kosztów eksploatacji związanych z użytkowaniem nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego.

Na podstawie powyższego można stwierdzić, że tytułem prawnym do lokalu w opisanym przez stronę stanie faktycznym jest w/w protokół odbioru bezusterkowego.

Jak wynika z pisma strona posiadała przedwstępną umowę sprzedaży oraz ustanowienia odrębnej własności lokalu, która stanowi, że z dniem podpisania bezusterkowego protokołu odbioru lokalu kupujący wchodzi w jego posiadanie i z dniem tym przechodzą na niego ciężary z tym związane, takie jak opłaty eksploatacyjne, opłaty za media, itp.

Biorąc pod uwagę powyższe przysługuje stronie prawo odliczenia od podatku z tytułu wydatków poniesionych na remont i modernizację lokalu mieszkalnego.

POUCZENIE

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji przez organ odwoławczy.

Na postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, o czym stanowi art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj