Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NG/GF/I/415-98b/05/MB
z 6 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NG/GF/I/415-98b/05/MB
Data
2005.12.06



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
materiały budowlane
umowa przedwstępna
zwrot wydatków


Pytanie podatnika
Czy w związku z poniesieniem wydaków w 2004r. będzie przysługiwać od dnia 01.01.2006r. prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 2005r. ( Dz. U. Nr 177, poz. 1468 )


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a § 4 i art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z póżn. zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15 listopada 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - w części dotyczącej możliwości skorzystania z prawa do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 2005r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. z 2005r. Nr 177, poz. 1468). stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.


UZASADNIENIE

1. Stan faktyczny podany we wniosku wnioskodawcy jest następujący:

Podatnik w marcu 2004r. rozpoczął budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego. W trakcie trwania powyższej budowy zakupił materiały i usługi budowlane udokumentowane fakturami VAT. Budynek nie został formalnie oddany do użytkowania przez organ nadzoru budowlanego (w m-cu grudniu 2005r. będą trwały jeszcze roboty wykończeniowe).

Pytanie podatnika:

Czy w związku z poniesieniem wydaków w 2004r. będzie przysługiwać od dnia 01.01.2006r. prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 2005r. ( Dz.U.Nr 177, poz.1468 )

2. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

W przedmiotowym piśmie podatnik stwierdza, że będzie przysługiwał mu zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, o ile mieścić się będą w zakresie określonym w załącznikach do ustawy z dnia 29 sierpnia 2005r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

3. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów działając w oparciu o przepisy art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa, biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony w piśmie informuje, iż prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005r. (Dz. u. nr 177 poz. 1468) przysługuje osobom fizycznym, które prowadzą we własnym zakresie: budowę budynku mieszkalnego, nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne, przebudowę (przystosowanie) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach, remont budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.Natomiast zgodnie z art. 4 ust. 2 w/w ustawy: "Prawo do zwrotu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przysługuje pod warunkiem, że osoba fizyczna posiada: prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003r. Nr 207, poz. 2016 ze zm.) albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w przypadku inwestycji określonej w art. 3 ust. 1 pkt 3; pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994r. - Prawo budowlane wymagane jest takie pozwolenie".Prawo do zwrotu nie przysługuje, w sytuacji gdy osoba fizyczna lub jej małżonek dokonywali budowy lub remontu budynku mieszkalnego, jako podatnicy podatku od towarów i usług, w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. W przypadku osoby fizycznej pozostającej w związku małżeńskim zwrot przysługuje łącznie na oboje małżonków. W myśl art. 3 ust. 2 i 4 ustawy zwrot podatku dotyczy wydatków poniesionych i udokumentowanych fakturami wystawionymi od dnia 1 maja 2004r. do 31 grudnia 2007r., przy czym faktura musi być wystawiona na osobę fizyczną i musi być to faktura VAT w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.Zwrot podatku przysługuje tylko na zakup tych materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od 1 maja 2004r. są opodatkowane podatkiem VAT według stawki 22% (art. 3 ust. 3 ustawy).Reasumując zwrot podatku dotyczy wyłącznie osób fizycznych, które we własnym zakresie (nie w ramach działalności gospodarczej) dokonują zakupu materiałów budowlanych na budowę, rozbudowę lub remont swojego domu czy też mieszkania, a także w sytuacji gdy dokonują przebudowy posiadanego budynku niemieszkalnego na cele mieszkalne.Interpretacja powyższa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego w świetle stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Na podstawie art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

POUCZENIE

Na postanowienie zawierające interpretację służy na podstawie art. 236 § 2 pkt. 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.Od wniesionego zażalenia obowiązuje opłata skarbowa w kwocie 5,00 zł. na podstawie art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit.a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004r. Nr 253, poz. 2532) oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 grudnia 2000r. w sprawie sposobu pobierania, zapłaty i zwrotu opłaty skarbowej oraz sposobu prowadzenia rejestrów tej opłaty (Dz. U. Nr 110, poz. 1176 z późn. zm.)



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj