Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-2/415/5/2006
z 21 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-2/415/5/2006
Data
2006.02.21



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
opodatkowanie dochodu
pomoc bezzwrotna
pomoc finansowa
pomoc zagraniczna
umowa o pracę
umowa zlecenia
zatrudnianie (zatrudnienie)
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy osoby uzyskujące dochody z tytułu zatrudnienia na umowę o pracę lub umowę zlecenia bezpośrednio realizujący cel programu finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 z późn. zm.)


W dniu 16.01.2006 roku złożono wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego, czy w świetle obowiązujących przepisów osoby uzyskujące dochody z tytułu zatrudnienia na umowę o pracę lub umowę zlecenie bezpośrednio realizujący cel programu finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 roku poz. 176 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika jeżeli:
1. pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy, oraz
2. podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.
Z przedłożonych dokumentów wynika, że Komitet jest Administratorem partnerstwa ### realizującego projekt na rzecz bezrobotnych osób samotnie wychowujących dzieci, który jest Programem Inicjatywy Wspólnotowej ###. Środki na realizację tego programu przekazuje Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej w drodze dotacji na specjalnie wyodrębnione konto. Środki te mają charakter bezzwrotnej pomocy i są kwalifikowane jako publiczne środki wspólnotowe w 75 % i publiczne środki krajowe w 25 %.

Na pokrycie kosztów realizacji projektu środki pieniężne przekazywane są w transzach na wyodrębniony dla tego projektu rachunek bankowy, z którego między innymi finansowane są wypłaty wynagrodzeń dla pracowników. Od tych wynagrodzeń nie są naliczane zaliczki na podatek dochodowy zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 46 lit b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W złożonym wniosku Strona pyta czy wynagrodzenia dla pracowników bezpośrednio realizujących projekt, zatrudnionych na podstawie umów o pracę jak i umów cywilnoprawnych korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie w/w przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Z cytowanego wyżej przepisu art. 21 ust. 1 pkt 46 wynika, że istotne jest pochodzenie dochodów z określonych źródeł oraz bezpośrednie realizowanie celu programu finansowanego z tych źródeł. Zwolnienie adresowane jest jedynie do podatników bezpośrednio realizujących cel programu finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy, jeżeli umowa na podstawie której podatnicy bezpośrednio realizujący cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy została zawarta z bezpośrednim beneficjentem pomocy, tj. podmiotem który pierwszy otrzymał środki objęte tym zwolnieniem oraz w przypadku, gdy otrzymał środki pomocowe za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania tych środków. Z tego względu istotna jest treść umowy, na podstawie której podatnik otrzymuje przedmiotowe przychody.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz treść załączonej do wniosku umowy Komitet jest beneficjentem środków pomocowych w ramach Programu Inicjatywy Wspólnotowej ## dla Polski 2004 - 2006. Zatem dochody osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę czy umowy zlecenia bezpośrednio realizujących cele w/w programu ### finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast dochody osób bezpośrednio realizujących cel projektu w części finansowanej ze środków pochodzących z budżetu państwa nie będą korzystały ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 14 a § 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa powyższa informacja dotyczy przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Interpretacja zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organ podatkowy i organ kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj