Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NUR1/443-520/05/GW
z 2 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NUR1/443-520/05/GW
Data
2006.01.02



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Korekta deklaracji


Słowa kluczowe
deklaracja korygująca
faktura korygująca


Pytanie podatnika
Czy spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur korugujących poprzez dokonanie korekty deklaracji za miesiące otrzymania tych faktur, pomimo przeprowadzenia kontroli przez US?


Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zajmuje się dostarczaniem energii elektrycznej, zakupionej od przedsiębiorstw energetycznych. W miesiącach lutym, marcu i sierpniu 2003r. Spółka otrzymała faktury korygujące zwiększające kwoty: netto, VAT oraz brutto. Spółka nie pomniejszyła podatku należnego o wynikający z otrzymanych faktur korygujących podatek naliczony. Za okres marzec 2003r., organ podatkowy przeprowadził w Spółce kontrolę podatkową poprawności rozliczenia VAT. W trakcie kontroli nie stwierdzono nieprawidłowości.

Zdaniem Spółki, przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikajacego z w/w faktur poprzez dokonanie korekt deklaracji VAT-7 za miesiące w których otrzymano faktury korygujące.

Zgodnie z art. 81 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację. Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. W myśl art. 81b § 1 pkt 2 lit.a w/w ustawy, uprawnienie do skorygowania deklaracji przysługuje nadal po zakończeniu kontroli podatkowej. Zgodnie z § 3 tego artykułu, wyżej cytowanego przepisu nie stosuje się w zakresie podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 86 ust. 13 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

W myśl § 42 ust. 4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) obowiązującego do dnia 31.04.2004r., nabywca otrzymujący fakturę korygującą jest uprawniony do podwyższenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym fakturę otrzymał, a w przypadku nabywców, o których mowa w art. 10 ust. 1a, 1c i 1d ustawy z dnia 08 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), w rozliczeniu za kwartał w którym fakturę otrzymali – jeżeli ujęcie jej w rozliczeniu spowoduje zwiększenie podatku naliczonego, z uwzględnieniem zasad, o których mowa w art. 6b w/w ustawy.

W świetle powołanych wyżej przepisów, mając na uwadze interpretację Ministra Finansów znak SP 1/618/8012-110-2024/05/EB z dnia 08.08.2005r., w sprawie stosowania art. 81b ustawy Ordynacja podatkowa, należy stwierdzić, iż w przypadku gdy zakończona kontrola podatkowa nie wykazała nieprawidłowości, podatnik ma prawo do złożenia korekty deklaracji VAT-7 za okresy objęte kontrolą. Jednocześnie, z powodu braku przepisów przejściowych do korekt dotyczących okresu przed 1 maja 2004r. mają zastosowanie przepisy art. 86 ust. 13 obowiązującej od 01.05.2004r. ustawy o podatku od towarów i usług. W konsekwencji podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur korygujących, poprzez dokonanie korekt deklaracji VAT-7 za miesiące w których wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj