Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-1/412/31/2006
z 2 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-1/412/31/2006
Data
2006.02.02



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Nieograniczony obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
dochody uzyskiwane za granicą
nieograniczony obowiązek podatkowy
odliczenia od podatku
odliczenie od dochodu
składki na ubezpieczenia zdrowotne
ubezpieczenia społeczne
ubezpieczenia zdrowotne
zeznanie podatkowe
zeznanie roczne


Pytanie podatnika
Czy od dochodów uzyskanych w Wielkiej Brytanii można odliczyć składki na ubezpieczenie społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne zapłacone za granicą?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w latach 2004-2005 pracowała Pani na umowę o pracę w Wielkiej Brytanii. Od wypłaconego wynagrodzenia pracodawca potrącał składki na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Z treści złożonego pisma wynika, iż Pani zdaniem:
podatnik osiągający dochody z pracy wykonywanej za granicą ma możliwość odliczenia zapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w pełnej wysokości oraz pozostałych ulg w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zasadą polskiego prawa podatkowego wyrażoną w treści art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) jest nieograniczony obowiązek podatkowy.
Powyższa zasada oznacza, że osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Opisaną powyżej zasadę stosuje się zgodnie z art. 4a w/cyt. ustawy z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczypospolita Polska.
Do dochodów osiągniętych w Wielkiej Brytanii przez osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania w Polsce mają zastosowanie postanowienia umowy zawartej między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych (Dz. U. z 1978 r. Nr 7, poz. 20).
Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2006 r. podstawę obliczenia podatku, (...) stanowi dochód ustalony (...), po odliczeniu kwot składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887 z późn. zm.) potrąconych w roku podatkowym przez płatnika ze środków podatnika na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz na ubezpieczenia chorobowe (...) - odliczenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, art. 52, art. 52a i 52c oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Wg art. 27b ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W świetle powyższych przepisów odliczeniu od dochodu podlegają wyłącznie składki określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, a od podatku składki zdrowotne o których mowa w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Natomiast nie podlegają odliczeniu składki zapłacone do zagranicznych systemów ubezpieczeniowych.
W związku z powyższym nie podziela się Pani stanowiska wyrażonego w piśmie otrzymanym w dniu 06.12.2005 r. dotyczącego przysługującego prawa do odliczenia składek zapłaconych za granicą.
Jednocześnie zauważa się, iż publikacja Izby Skarbowej w Poznaniu na którą powołuje się Pani we wniosku nie zawiera informacji o możliwości odliczenia od dochodu jak również od podatku składek zapłaconych do zagranicznych systemów ubezpieczeniowych.
Informuje się, że w myśl art. 14a § 2 cyt. ustawy - Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja dotyczy przedstawionego przez Panią stanu faktycznegoi stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Interpretacja zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organ podatkowy i organ kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.

Od niniejszego postanowienia przysługuje Pani prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od dnia doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj