Interpretacja Lubuskiego Urzędu Skarbowego
LUS/I-2/443/1/06/KW
z 3 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
LUS/I-2/443/1/06/KW
Data
2006.01.03



Autor
Lubuski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Inne grupy podatników

Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
import usług
miejsce świadczenia usług


Pytanie podatnika
Gdzie powinny być opodatkowane nabywane usługi, w przypadku gdy posiadamy siedzibę na terytorium Polski, a na terytorium Niemiec posiadamy stałe miejsce prowadzenia działalności i z tym biurem są związane bezpośrednio te usługi, czy w ww. przypadku zachodzi import usług?


Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny: Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz zarejestrowanym podatnikiem dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Ponadto jest także zarejestrowanym podatnikiem podatku od wartości dodanej na terytorium Niemiec i posiada również niemiecki numer dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. Co miesiąc Spółka rozlicza się z podatku na terytorium Niemiec, gdzie Spółka posiada biuro na potrzeby kontaktów z klientami z Niemiec. Na potrzeby biura Spółka nabywa od podatników niemieckich usługi telekomunikacyjne, usługi obsługi informatycznej i usługi bezpośrednio związane z utrzymaniem biura. Na fakturach od niemieckich dostawców widnieje Spółka wraz z adresem biura w Niemczech. Niemieccy usługodawcy bez wyjątku obciążają Spółkę podatkiem PTU niemieckim, zgodnie z obowiązującymi stawkami na terytorium Niemiec.

Pytanie Spółki: gdzie zgodnie z dyspozycją art. 27 ustawy o podatku od towarów i usług powinny być opodatkowane ww. usługi, w przypadku gdy posiadamy siedzibę na terytorium Polski a na terytorium Niemiec posiadamy stałe miejsce prowadzenia działalności i z tym biurem są związane bezpośrednio te usługi, czy w ww. przypadku zachodzi import usług?

Wnioskodawca zaprezentował własne stanowisko w sprawie: zgodnie z art. 27 ust. 3 ww. ustawy miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. Z powyższego wynika, iż w przypadku posiadania na terytorium kraju Wspólnoty innego niż siedziba, miejsca stałego wykonywania działalności, nabywanie usług od kontrahentów z kraju, w którym posiadamy miejsce prowadzenia stałej działalności, jest opodatkowane w kraju, w którym posiadamy stałe miejsce prowadzenia działalności tj. w miejscu ich świadczenia czyli faktycznej konsumpcji i powyższe czynności nie rodzą u nas obowiązku rozliczania importu usług w Polsce. Jako że Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem w Niemczech, podatek powinien być rozliczany na zasadach niemieckich.

Spełniając wymogi formalne wniosku o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Wnioskodawca oświadczył, że w stosunku do niego nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, kontrola skarbowa, ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Działając w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa w zakresie zaprezentowanego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego, Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze uznaje stanowisko Podatnika za prawidłowe, wskazując, co następuje.

Zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) o podatku od towarów i usług przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju. Należy jednak zaznaczyć, że wyżej cytowanego przepisu art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT nie stosuje się w przypadku usług i towarów, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę lub dokonującego dostawy na terytorium kraju, z wyłączeniem usług określonych w art. 27 ust. 3 oraz art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca (art. 17 ust. 2 ww. ustawy).

W przedmiotowym przypadku podatek należny został rozliczony przez usługodawcę, a ponadto usługi kontrahentów niemieckich świadczone są na rzecz podatnika zarejestrowanego w kraju świadczącego usługę tj. w Niemczech. Dlatego też wyłączenie zawarte w art. 17 ust. 2 nie znajduje zastosowania, w związku z czym w przypadku przedstawionym przez Podatnika nie dochodzi do importu usług.

Ponadto należy zauważyć, iż art. 1 ustawy o VAT stanowi, że ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem od towarów i usług. W sytuacji Podatnika, który jest zarejestrowanym podatnikiem od wartości dodanej na terenie Niemiec i nabywa usługi związane z działalnością prowadzoną na terenie Niemiec, Podatnik powyższe transakcje powinien rozliczyć zgodnie z przepisami i zasadami obowiązującymi na terenie Niemiec.

Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze informuje, że przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie udzielenia interpretacji. Stosownie do przepisów art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie. Zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze, za pośrednictwem tut. organu podatkowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia - art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj