Interpretacja Urzędu Skarbowego w Radomsku
USIII/443-59/05
z 3 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIII/443-59/05
Data
2006.02.03



Autor
Urząd Skarbowy w Radomsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
biegły sądowy
koszty przejazdu
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT koszty dojazdu własnym samochodem na wizje lokalne i pomiary terenowe stanowiące część należności za opinię biegłego sądowego?


W złożonym wniosku podatnik podatnik prosi o wyjaśnienie, czy zwrot kosztów dojazdu własnym samochodem na wizje lokalne i pomiary terenowe, stanowiących część należności za opinie, a nie objętych taryfikatorem za czynności biegłych sądowych z zakresu geodezji i kartografii, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 20.07.2000 r. (Dz. U. Nr 65, poz. 776) również należy obciążać podatkiem VAT. W uzupełnienia złożonym w dniu 02.12.2005 r. podatnik stwierdza, że od zwrotu kosztów przejazdu nie powinno być naliczanego podatku VAT, gdyż jest to zwrot poniesionych a więc wydanych pieniędzy. Podatnik jednak nie wie jak to wykazać w fakturach VAT.W dniu 19.01.2006 r. podatnik przedstawił przykładowe arkusze kalkulacyjne oraz postanowienie Sądu Rejonowego w ... o przyznaniu biegłemu wynagrodzenia za sporządzoną na piśmie opinię.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radomsku nie podziela stanowiska przedstawionego przez podatnika.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast w myśl art. 29 ust. 1 w/w ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Ze złożonych przez stronę przykładowych arkuszy kalkulacyjnych wynika, że otrzymywane wynagrodzenie jest uzależnione od rodzaju wykonywanego zlecenia i obejmuje m.in:
- zapoznanie się z aktami oraz sporządzenie opinii,
- uzyskanie niezbędnych danych z zasobu geodezyjnego i kartograficznego,
- ustalenie granic nieruchomości,
- opracowanie wstępnego projektu podziału na kopii mapy,
- pomiar sytuacyjny i opracowanie jego wyników oraz sporządzenie mapy,
- przejazd samochodem na pomiar.

Zgodnie § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 18.12.1975 r. w sprawie kosztów przeprowadzenia dowodu z opinii biegłych w postępowaniu sądowym (Dz. U. Nr 46, poz. 254 ze zm.) podstawę obliczenia wynagrodzenie biegłych sądowych za wykonaną pracę stanowi kwota bazowa, której wysokość, ustaloną w/g odrębnych zasad, określa ustawa budżetowa. W myśl § 2 ust. 2 jeżeli przepisy poniższe nie stanowią inaczej, wynagrodzenie biegłych za wykonaną pracę wynosi za godzinę pracy od 1,2% do 1,7% podstawy obliczenia. Koszty przejazdu strona wylicza na podstawie stawek określonych w § 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25.03.2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz. U. Nr 27, poz. 271 ze zm.).

Z przykładowego postanowienia przedstawionego przez wnioskującego wynika, że Sąd Rejonowy przyznaje biegłemu wynagrodzenie, które obejmuje również koszty przejazdu samochodem na wizje lokalne i pomiary terenowe.
Koszty przejazdu samochodem ściśle są więc związane z wykonywaną przez podatnika usługą biegłego sądowego, stanowiąc jeden z elementów kalkulacyjnych otrzymanego wynagrodzenia (część odpłatności za usługę). Na całość świadczenia należnego od nabywcy usługi składają się na równi z wypłacanym wynagrodzeniem także koszty przejazdu, stanowiąc element rachunku kosztów zmierzających do ustalenia kwoty odpłatności za wykonywaną usługę. Stanowią więc obrót w rozumieniu powołanego wyżej art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podlegający opodatkowaniu podatkiem VAT.

Biorąc pod uwagę powyższe, ponoszone przez podatnika koszty przejazdu winny być włączone do podstawy opodatkowania z tytułu świadczonej usługi i całość świadczenia należnego od nabywcy udokumentowana wystawieniem faktury VAT przy zastosowaniu stawki podatku odpowiadającej świadczonej usłudze.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj