Interpretacja Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PD/423-136/05/10662/2006
z 15 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/423-136/05/10662/2006
Data
2006.02.15



Autor
Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
naprawa
samochód


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów naprawy powypadkowej uszkodzonych samochodów, a także wartości w cenie zakupu zlikwidowanego samochodu.


Ze stanu faktycznego przedstawionego w pisemnym zapytaniu wynika, iż Spółka jest firmą zajmującą się handlem fabrycznie nowymi samochodami. Samochody te nie są ubezpieczane w ramach Autocasco, gdyż nie są rejestrowane przez Spółką i przez nią użytkowane, lecz stanowią towar handlowy. W wyniku dokonanej transakcji sprzedaży partii samochodów i konieczności ich dostarczenia do odbiorcy transport tychże pojazdów został zlecony firmie przewozowej. W trakcie transportu doszło do uszkodzenia kilku samochodów. Odbiorca odmówił odbioru tych samochodów, wobec czego Spółka wystawiła na jego rzecz faktury korygujące anulujące transakcję sprzedaży. W efekcie tego samochody zostały Spółce zwrócone. Część z nich w wyniku oceny technicznej zostało zakwalifikowane do napraw, natomiast jeden z pojazdów zakwalifikowano do całkowitej likwidacji, gdyż koszty naprawy przewyższałyby wartość samochodu. Samochody zakwalifikowane do naprawy Spółka naprawiła we własnym zakresie, ponosząc przy tym określone koszty. Na podstawie wyceny rzeczoznawcy Spółka obciążyła przewoźnika, któremu zleciła transport, a który był odpowiedzialny za wyrządzoną Spółce szkodę kosztami napraw uszkodzonych samochodów. Ponadto Spółka obciążyła przewoźnika wartością samochodu, który w wyniku wypadku uległ całkowitej likwidacji. Na powyższą okoliczność Spółka wystawiła noty obciążające. Przewoźnik uznał roszczenia Spółki, wyrażając zgodę na pokrycie w 100 % poniesionych kosztów oraz wartości zlikwidowanego samochodu. Przewoźnik nie dokonał bezpośrednio płatności wynikającej z wystawionej przez Spółkę noty. Płatności te są dokonywane w ratach, bądź kompensowane z fakturami wystawionymi przez przewoźnika.

Stanowisko SpółkiKoszty poniesionych napraw powypadkowych stanowią w pełnej wysokości koszt uzyskania przychodów w podatku dochodowym, w dacie ich poniesienia.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego tut. organ podatkowy stwierdza, iż zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Z powyższego wynika, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów o ile pozostają w związku przyczynowo - skutkowym z przychodami, zarówno bezpośrednio jak i pośrednio związane z uzyskiwanym przychodem oraz koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika czyli związane z funkcjonowaniem firmy. Podatnik ma zatem możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich kosztów, pod warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.Zgodnie z art. 774 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przez umowę przewozu przewoźnik zobowiązuje się w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do przewiezienia za wynagrodzeniem osób lub rzeczy.Odpowiedzialność przewoźnika reguluje art. 788 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym odszkodowanie za utratę, ubytek lub uszkodzenie przesyłki w czasie od jej przyjęcia do przewozu, aż do wydania odbiorcy nie może przewyższać zwykłej wartości przesyłki, chyba że szkoda wynikła z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa przewoźnika.Do zapłaty odszkodowania w wysokości wartości zniszczonego towaru zobowiązana jest firma transportowa w ramach odpowiedzialności za normalne następstwa swego działania lub zaniechania, z którego wynikła szkoda.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj