Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu
US.II-415/27/2005
z 24 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.II-415/27/2005
Data
2005.11.24



Autor
Urząd Skarbowy w Tarnobrzegu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
data zapłaty
kurs waluty
różnice kursowe
waluta obca
zapłata


Pytanie podatnika
W jaki sposób ustalić różnice kursowe w przypadku uregulowania za granicą przez pracownika zobowiązania (rachunku) z zaliczki pobranej z kasy walutowej?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 22 ust. 1 i ust. 1 a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. .z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 30.08.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 1.09.2005 r.) w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu postanawia uznać, że stanowisko przedstawione przez pana w powyższym wniosku jest nieprawidłowe.

W dniu 1.09.2005 r. do tut. organu podatkowego wpłynął pana wniosek o udzielenie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, dotyczących rozliczenia zobowiązania wyrażonego w walucie obcej uregulowanego zaliczką pobraną przez pracownika (również w walucie obcej). W sprawie tej nie jest prowadzone postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym. Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym prowadzi pan działalność gospodarczą - usługi transportowe w kraju i zagranicą. Posiada pan trzy rachunki bankowe złotówkowe oraz dwa walutowe (w euro i USD), na które wpływają należności za wykonane usługi od kontrahentów zagranicznych (w euro i USD). Firma dokonuje przelewów (przewalutowania) z rachunków walutowych na złotówkowe. Kierowcy firmy będąc w trasie dokonują płatności gotówką w walutach obcych za rachunki wystawione za granicą w czasie odbywania podróży służbowej. Opodatkowany jest pan na zasadach ogólnych i prowadzi pan księgi rachunkowe. Pytanie pana brzmi:

  • w jaki sposób ustalić różnice kursowe w przypadku uregulowania za granicą przez pracownika zobowiązania (rachunku) z zaliczki pobranej z kasy walutowej.

Według pana różnice kursowe należy ustalić między kursem z dnia pobrania zaliczki a kursem z dnia zarachowania kosztu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu stwierdza, że stanowisko pana w powyższej sprawie jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich NBP z dnia poniesienia kosztu. Zatem rachunek (zobowiązanie) uregulowany przez pracownika winien być rozliczony kursem średnim NBP właściwym dla daty wskazanej na rachunku (przy założeniu, że data zapłaty i poniesienia wydatku są te same). Zarachowany wydatek, zgodnie z art. 22 ust. 1a ww. ustawy o podatku dochodowym, winien być następnie skorygowany (podwyższony lub obniżony) o różnice kursowe od własnych środków w walutach obcych, wynikające z różnych kursów walut w dniu otrzymania (zakupu) waluty na rachunek bankowy walutowy i w dniu zapłaty zobowiązania (rachunku).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj