Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-1/415/54/05/06
z 16 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-1/415/54/05/06
Data
2006.02.16



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Wyłączenia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
spłata
zniesienie współwłasności


Pytanie podatnika
Czy otrzymywane przez podatnika od żony kwoty z tytułu spłaty udziału 1/2 we współwłasności lokalu mieszkalnego wraz z prawami związanymi podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych ? Jeśli tak, to w jakiej wysokości i od jakiej kwoty uwzględniając, że spłata ma nastąpić w okresie czterech lat ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie uznaje przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 22.11.2005 r. wpłynął do tut. Urzędu Pana wniosek uzupełniony w dniu 11.01.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego potwierdzonego stosownymi dowodami wynika, co następuje:

W dniu 03.10.2003 r. została zawarta umowa, w której spółdzielnia mieszkaniowa zobowiązała się do wybudowania i ustanowienia na rzecz Pana i małżonki odrębnej własności lokalu mieszkalnego nr ... położonego w budynku mieszkalnym nr ... przy ul. .................... wraz z garażem, a Państwo zobowiązali się wnieść zaliczki na wkład budowlany do wysokości całkowitych kosztów budowy przypadających na przedmiotowe mieszkanie.

Z dniem 01.03.2005 r. tj. z dniem oznaczonym w wyroku z dnia 01.06.2005 r. Sąd Rejonowy ustanowił pomiędzy Panem i małżonką rozdzielność majątkową.

W dniu 30.09.2005 r. w wykonaniu umowy z dnia 03.10.2003 r. nastąpiło aktem notarialnym ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego nr ... wraz z prawami związanymi oraz przeniesienie własności tego lokalu na rzecz Pana i małżonki na współwłasność po 1/2 części.

Następnie w dniu 10 listopada 2005 r. przed Sądem zawarli Państwo ugodę. W jej wyniku Pana małżonka zobowiązała się do zapłaty na Pana rzecz kwoty 63.500,- zł w ciągu 4 lat poczynając od dnia 24 listopada 2005 r. tytułem spłaty Pana udziału wynoszącego 1/2 we własności lokalu mieszkalnego nr ... wraz z prawami związanymi a Pan w § 3 tej ugody zobowiązał się do przeniesienia na małżonkę Pana udziału we własności przedmiotowego lokalu (1/2) w terminie 14 dni od całkowitej spłaty przez żonę należności o której wyżej mowa.

W związku z tym wniosek zawiera pytanie:

Czy otrzymywane przez Pana od żony kwoty z tytułu spłaty udziału 1/2 we współwłasności ww. lokalu podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych ? Jeśli tak, to w jakiej wysokości i od jakiej kwoty uwzględniając, że spłata ma nastąpić w okresie czterech lat ?

W Pana ocenie powyższy przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 14a § 1 cyt. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 16, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu nadanym przez art. 3 ustawy z dnia 17.06.2004 r. o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 162, poz. 1691), przepisów powyższej ustawy nie stosuje się do przychodów z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej oraz przychodów z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich.

Stosunki majątkowe między małżonkami zostały uregulowane w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. nr 9, poz. 59 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 31 § 1 tej ustawy z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Jest to ich majątek wspólny.

Wspólność wynikająca ze stosunku małżeństwa jest współwłasnością łączną. Cechą charakterystyczną tego typu współwłasności jest to, iż niemożliwe jest ustalenie wielkości udziału małżonków we współwłasności (współwłasność bezudziałowa) oraz żaden z małżonków; w czasie jej trwania (wspólności ustawowej) nie może rozporządzać swymi prawami do majątku wspólnego.

Ustawowy ustrój majątkowy między małżonkami może ulec zniesieniu lub ograniczeniu na skutek zawartej między nimi umowy (art. 47 § 1 K.r.i o.), na skutek orzeczenia sądu (art. 52 § 1 K.r.i o.) albo z mocy prawa np. ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków (art. 53 K.r.i o.).

Zarówno w wypadku umownego wyłączenia wspólności ustawowej w czasie trwania małżeństwa, jak i w przypadku zniesienia tej wspólności przez Sąd między małżonkami (byłymi małżonkami) ustaje wspólność ustawowa, a do majątku, który był nią objęty stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych (art. 42).

Stosownie do treści art. 43 K.r.i o. domniemuje się, iż oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Zniesienie współwłasności kształtuje nowy stan prawny, powoduje powstanie prawa własności każdego ze współwłaścicieli lub prawo współwłaściciela do przyznanej mu całej rzeczy.

Przychody osiągnięte z tytułu zniesienia czy ograniczenia wspólności łącznej i podziału majątku wspólnego podlegają wyłączeniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 29 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. - tekst jednolity nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

W przedstawionym przez Pana stanie faktycznym nie ma on zastosowania z uwagi na fakt, że przychód jaki Pan uzyska od małżonki w wykonaniu zawartej w dniu 10.11.2005 r. przez Sądem ugody, tytułem spłaty Pana udziału wynoszącego 1/2 we własności lokalu mieszkalnego wraz z prawami związanymi nie stanowi przychodu z podziału majątku wspólnego małżonków.

Majątek wspólny obejmuje bowiem stosownie do przepisów ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy, przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania wspólności ustawowej.

Ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego nr ... i przeniesienie jego własności na rzecz małżonków na współwłasność po 1/2 części nastąpiło notarialnie w dniu 30.09.2005 r. tj. w dniu w którym między Panem i małżonką istniał już ustrój rozdzielności majątkowej ustanowiony wyrokiem Sądu z dnia 01.06.2005 r. z datą od 01.03.2005 r.

W tym stanie rzeczy, nabyty przez Pana udział w przedmiotowym lokalu w dniu, w którym istniał między Panem a współmałżonką ustrój rozdzielności majątkowej stanowi Pana majątek odrębny.

Uzyskane przez Pana od małżonki kwoty tytułem spłaty Pana udziału wynoszącego 1/2 we współwłasności lokalu mieszkalnego wraz z prawami związanymi, stanowią potencjalnie przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d) innych rzeczy,
jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) - c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie (...).

Przychód ten podlega opodatkowaniu na podstawie art. 28 ust. 2 wyżej wymienionej ustawy. Podatek od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu.

W Pana indywidualnej sprawie obowiązek podatkowy w tym podatku powstanie w momencie zawarcia umowy przenoszącej własność 1/2 udziału w lokalu mieszkalnym wraz z prawami związanymi - o ile taka umowa zostanie zawarta przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przez Pana tego udziału.

Podatek ten jest płatny w terminie 14 dni od dnia odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania podatnika, chyba że podatnik złoży w tym samym czasie oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży wyda na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) - e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 28 ust. 2).

Dochodu o którym wyżej mowa nie łączy się z dochodami opodatkowanymi wg skali podatkowej (art. 28 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym).

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj