Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
III-2/443-75.3/57691/05/PJ
z 27 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/443-75.3/57691/05/PJ
Data
2005.12.27



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
aukcja
eksport towarów
internet


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się z zapytaniem, kto zobowiązany będzie do zapłaty podatku, jeżeli nabywcą towaru na aukcji internetowej jest podmiot spoza terytorium Unii Europejskiej?


Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty uznaje za prawidłowe stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 24.10.2005 r.

Z wniosku z dnia 24.10.2005 r. (data wpływu wniosku do tut. organu 26.10.2005 r.) wynika, że Podatnik jest zarejestrowanym podatnikiem VAT-UE i zamierza sprzedawać swoje towary za pośrednictwem aukcji internetowych. Zamówienia oraz zapłaty od potencjalnych klientów wpływać będą droga internetową z różnych krajów, towary zaś będą dostarczane nabywcy za pośrednictwem poczty.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Podatnik zwrócił się z zapytaniem, kto zobowiązany będzie do zapłaty podatku, jeżeli nabywcą jest podmiot spoza terytorium Unii Europejskiej.

Zdaniem Podatnika w sytuacji, gdy sprzedaż jest dokonywana na rzecz podmiotu spoza UE, Podatnik uważa, że ma miejsce eksport towarów i z tego tytułu rozlicza podatek VAT według stawki 0%, pod warunkiem posiadania dokumentu celnego potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty.

Art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) stanowi, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. eksport towarów. Definicja eksportu towarów zawarta została w art. 2 pkt 8 w/w ustawy. Zgodnie z tą definicją przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4 (dostawa towarów), jeżeli wywóz dokonywany jest przez:

a) dostawcę lub na jego rzecz, lub

b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz.

Podatnik dokonujący eksportu towarów ma prawo zastosować stawkę podatku 0%, na podstawie art. 41 ust. 4 i ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, pod warunkiem że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym dokonał dostawy towarów, otrzymał dokument potwierdzający wywóz tych towarów poza terytorium Wspólnoty. Jeżeli warunek ten nie zostanie spełniony, podatnik wykazuje dostawę w następnym okresie rozliczeniowym ze stawką 0% pod warunkiem, że przed złożeniem deklaracji za ten okres otrzyma w/w dokument, na którym urząd celny określony w przepisach celnych potwierdził wywóz tych towarów z terytorium Wspólnoty Europejskiej. W razie nie otrzymania takiego dokumentu, w oparciu o art. 41 ust. 7 ustawy, podatnik zobowiązany jest zastosować stawkę właściwą dla dostawy towaru na terytorium kraju. Jednakże w myśl przepisu art. 41 ust. 9 ustawy otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w terminie późniejszym niż w/w, upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument.

W przedstawionym przypadku zamówiony za pośrednictwem internetu towar Podatnik wysyła (dokonuje dostawy) do kontrahenta z poza Wspólnoty.

Biorąc pod uwagę powyżej powołane przepisy prawa oraz przedstawiony stan faktyczny, należy stwierdzić, że Spółka rozlicza taką transakcję jako eksport towarów według stawki podatku VAT 0%, pod warunkiem, że przed złożeniem deklaracji za dany okres rozliczeniowy posiada dokument celny potwierdzający zgodnie z przepisami prawa celnego wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz przepisy prawne obowiązujące na dzień wydania postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj