Interpretacja Urzędu Skarbowego w Giżycku
US-I-1-410-3-45/05
z 8 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-I-1-410-3-45/05
Data
2006.02.08



Autor
Urząd Skarbowy w Giżycku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
niepełnosprawni
rehabilitacja
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
Czy można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatki na zakup materiałów papierniczych, piśmiennych i rysunkowych?


Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późń.zm.) Naczelnik Urzędu skarbowego w Giżycku, po rozpatrzeniu wniosku Pana Ireneusza Ż. zam. G., ...... ./.., zastosowania prawa podatkowego, stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko w sprawie odliczeń wydatków na cele rehabilitacyjne jest nieprawidłowe.

Podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Giżycku z wnioskiem o wydanie interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego tj. w sprawie odliczeń od dochodu wydatków na cele rehabilitacyjne. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że posiada na utrzymaniu niepełnosprawnego syna zaliczonego do znacznego stopnia niepełnosprawności. Syn jest upośledzony umysłowo w stopniu głębszym i wymaga ciągłej rehabilitacji. Dla niepełnosprawnego dziecka dokonał zakupu przyborów piśmienniczych i materiałów szkolno-papierniczych takich jak zeszyty, kredki itp.
Zdaniem Wnioskodawcy zakup materiałów typu: papier, nożyczki, zeszyty, wycinanki, ołówki, długopisy, farby, kredki, plastelina należy uznać za pomoce szkoleniowe niezbędne w rehabilitacji syna, na które przysługuje prawo dokonania odliczeń.

Na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) ? od podstawy obliczenia podatku można odliczyć kwoty wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Katalog tych wydatków został wymieniony w art. 26 ust. 7a wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Za wydatki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 6 uważa się między innymi wydatki poniesione na:
- zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego
- zakup wydawnictw i materiałów/pomocy/szkoleniowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Zakup materiałów typu zeszyty, kredki, papier, długopisy, farby czy wycinanki tj. materiałów papierniczych, przyborów piśmiennych i rysunkowych nie mieści się w kategorii wydatków, o których mowa wyżej. Nie można ich uznać za sprzęt, urządzenie czy narzędzie techniczne, nie należą one również do wydawnictw i materiałów szkoleniowych i pomimo, iż są konieczne do realizacji programu edukacyjno-terapeutycznego dziecka to nie zostały wyszczególnione jako wydatki rehabilitacyjne podlegające odliczeniu od podstawy obliczenia podatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj