Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siemianowicach Śląskich
PDFO/436-1/06/JK
z 13 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDFO/436-1/06/JK
Data
2006.03.13



Autor
Urząd Skarbowy w Siemianowicach Śląskich


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Zwolnienia

Podatek od spadków i darowizn


Słowa kluczowe
cesja
darowizna
kasa mieszkaniowa
wycofanie oszczędności


Pytanie podatnika
Czy będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn cejsa prawa do rachunku oszczędnościowo -kredytowego w kasie mieszkaniowej, jeżeli po wycofaniu środków z kasy, oszczędności nie zostaną przeznaczone na cele mieszkaniowe?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siemianowicach Śląskich na podstawie art. 14a § 1 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r. ze zm) stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Panią we wniosku z dnia 04.01.2006 r. (data wpływu 06.01.2006 r.) uzupełnionego dnia 25.01.2006 r. i 21.02.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej

- opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn cesji praw do rachunku - oszczędnościowo kredytowego w kasie mieszkaniowej jest prawidłowe .

UZASADNIENIE

W dniu 04.01.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Siemianowicach Śl. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Zwróciła się Pani z zapytaniem czy dokonanie przez Panią cesji praw do rachunku oszczędnościowo - kredytowego w kasie mieszkaniowej po ukończeniu okresu oszczędzania na rzecz córki podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, mimo, że córka nie przeznaczy pieniędzy na kupno mieszkania.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego,(...) na pisemny wniosek podatnika , płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 a § 4 cytowanej ustawy , udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w lipcu 2006 r. kończy się Pani okres oszczędzania w kasie mieszkaniowej. Rachunek oszczędnościowo - kredytowy zamierza Pani przekazać w formie cesji na rzecz córki, która nie przeznaczy pieniędzy na cele mieszkaniowe. Zdaniem Pani córka nie powinna być zobowiązana do uiszczenia podatku od spadków i darowizn.

Stanowisko organu podatkowego.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (j.t. Dz. U. Nr 142, poz.1514 ze zm.) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem spadku, darowizny, zasiedzenia, nieodpłatnego zniesienia współwłasności, zachowku.

Natomiast przepis art. 4 ust. 1 pkt 6 stanowi, iż zwalnia się nabycie w drodze darowizny praw do rachunku oszczędnościowo - rozliczeniowego przez małżonka, wstępnych, zstępnych, (...) rachunku oszczędnościowo - kredytowego w kasie mieszkaniowej, pod warunkiem przeznaczenia środków zgromadzonych na tym rachunku na cele mieszkaniowe. Jednak gdyby obdarowany nie przeznaczył środków zgromadzonych na rachunku na cele mieszkaniowe, darowizna ta korzystałaby ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn do wysokości kwoty wolnej od podatku , która na dzień dzisiejszy wynosi 9.637,00 zł.- art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nadwyżka ponad kwotę wolną od podatku podlegałaby opodatkowaniu na zasadach określonych w wyżej powołanej ustawie.

Cesja jako umowa nienazwana nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, gdyż nie jest wymieniona w przedmiocie opodatkowania określonym przepisem art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Reasumując dokonanie przez Panią cesji praw do rachunku oszczędnościowo - kredytowego w kasie mieszkaniowej na rzecz córki na mocy umowy nienazwanej nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Zgodnie z art. 14 a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj