Interpretacja Urzędu Skarbowego w Słupsku
PI/3/415-60/05/06
z 23 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PI/3/415-60/05/06
Data
2006.01.23



Autor
Urząd Skarbowy w Słupsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
budowa budynków
odliczenie od dochodu
ulga na budowę mieszkań pod wynajem
utrata prawa do ulgi
wynajem


Pytanie podatnika
Czy zmniejszenie się w następstwie powstania odrębnej własności nowego lokalu mieszkalnego, udziału we własności części budynku i urządzeń , które nie służą do wyłącznego użytku właścicieli lokali i prawie użytkowania wieczystego gruntu skutkować będzie utratą ulgi z tytułu budowy domu z mieszkaniami na wynajem, z której skorzystano na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku podatników z dnia 10.10.2005r., (data złożenia w Urzędzie Skarbowym 24.10.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie utraty prawa do ulgi z tytułu odliczeń od dochodu wydatków poniesionych na budowę budynku mieszkalnego z przeznaczeniem znajdujących się w nim lokali pod wynajem

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Z treści pisma wynika, iż podatnicy aktem notarialnym z dnia 12.12.2000r. (umowa warunkowa) oraz aktem z dnia 22.12.2000r. jako współinwestorzy nabyli udział wynoszący 202/10000 niewydzielone części w prawie użytkowania wieczystego działki nr 7/16. Zbywca, będący także współinwestorem, zobowiązał się w wymienionym akcie notarialnym do wybudowania budynku mieszkalnego wielorodzinnego obejmującego 52 lokale mieszkalne i oddania go do użytkowania do dnia 31.12.2001r., a także do oddania podatnikom jako współinwestorom w terminie 10 dni od dnia oddania budynku do użytkowania, lokalu mieszkalnego o powierzchni użytkowej 43,40m2 z przeznaczeniem na wynajem. Wszystkie pozostałe lokale miały także charakter mieszkalny i zostały przeznaczone na wynajem. Po wywiązaniu się przez zbywcę-współinwestora - z umowy i zakończeniu inwestycji, wydatki poniesione przez podatników na wybudowanie budynku, o którym mowa, zostały przez podatników odliczone od dochodu na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W dniu 01.08.2002r. podatnicy nabyli, na podstawie aktu notarialnego znoszącego współużytkowanie wieczyste gruntu i wspólność budynku oraz ustanawiającego odrębną własność lokali, własność lokalu mieszkalnego o powierzchni 43,40m2 wraz z udziałem wynoszącym 212/10000 część we współwłasności części budynku i urządzeń, które nie służą do wyłącznego użytku właścicieli lokali i prawie użytkowania wieczystego gruntu, na którym znajduje się budynek obejmujący przedmiotowy lokal. Aktualnie planowane jest zebranie Wspólnoty mieszkaniowej budynku celem podjęcia uchwały w sprawie zgody na przebudowę nieruchomości wspólnej, w wyniku której powstanie dodatkowy, samodzielny lokal mieszkalny, a następnie ustanowione zostanie prawo odrębnej własności tego lokalu, które rozporządzone zostanie na rzecz osoby trzeciej. Zgoda ma dotyczyć także zmiany wysokości udziałów we własności części budynku i urządzeń, które nie służą do wyłącznego użytku właścicieli lokali i prawie użytkowania wieczystego gruntu, stanowiących następstwo powstania odrębnej własności nowego lokalu. W wyniku w/w zmiany, udział podatników we własności części budynku i urządzeń, które nie służą do wyłącznego użytku właścicieli lokali i prawie użytkowania wieczystego gruntu wynoszący obecnie 212/10000, ulegnie naturalnemu zmniejszeniu na rzecz właściciela nowo powstałego lokalu mieszkalnego.

Podatnicy uważają, że zmniejszenie udziału podatników we własności części budynku i urządzeń, które nie służą do wyłącznego użytku właścicieli lokali i prawie użytkowania wieczystego gruntu, w następstwie powstania (w wyniku przebudowy budynku) odrębnej własności nowego lokalu mieszkalnego, nie będzie stanowić przesłanki wymienionej w art. 26 ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym na dzień 22.12.2000r.) i jako takie nie będzie skutkować utratą ulgi z tytułu budowy domu z mieszkaniami na wynajem, z której skorzystali na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 8 tej ustawy. Racją ustanowienia ulgi było, zdaniem podatników przeznaczenie środków na wybudowanie budynku z minimum pięcioma lokalami mieszkalnymi przeznaczonymi na wynajem i zatrzymanie takiego lokalu przez co najmniej 10 lat. Stan taki trwa nadal i nie ulegnie zmianie, także w przypadku powstania nowego lokalu mieszkalnego. Co więcej, w wyniku przebudowy dodatkowego lokalu będzie zgodne z intencjami, jakimi kierował się ustawodawca wprowadzając przedmiotową ulgę, gdyż zwiększać będzie istniejący zasób lokali mieszkalnych.

Tut. organ podatkowy stwierdza, że do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące przepisy prawa podatkowego:

Stosownie do postanowień art. 26 ust. 1 pkt. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2001r. - podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3 i art. 28-30, stanowił dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1 i 2 oraz ust. 4-7 lub art. 25, po odliczeniu wydatków poniesionych w roku podatkowym na budowę własnego lub stanowiącego współwłasność budynku mieszkalnego wielorodzinnego, z przeznaczeniem znajdujących się w nim co najmniej pięciu lokali mieszkalnych na wynajem oraz wydatków na zakup działki pod budowę tego budynku. W przypadku budowy budynku wielorodzinnego stanowiącego współwłasność kwotę odliczeń przysługującą każdemu ze współwłaścicieli w ogólnej kwocie odliczeń ustala się proporcjonalnie do udziału we współwłasności zgodnie z art. 26 ust. 3 ww. ustawy.

Przepis art. 26 ust. 1 pkt 8 został skreślony przez art. 1 pkt 25 ustawy z dnia 09.11.2000r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 104, poz. 1104) zmieniającej niniejszą ustawę z dniem 01.01.2001r. Jednocześnie w art. 7 ust. 12 do 15 wyżej wymienionej ustawy z dnia 09.11.2000r. w sposób szczegółowy uregulowano zasady korzystania przez podatników z praw nabytych, w tym między innymi z określonej przepisem art. 26 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ulgi na budowę własnego lub stanowiącego współwłasność budynku mieszkalnego wielorodzinnego, z przeznaczeniem znajdujących się w nim co najmniej pięciu lokali mieszkalnych na wynajem, jak również konsekwencji wynikających z utraty tego prawa.

W myśl art. 26 ust. 10 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.01.2001r. - jeżeli przed upływem dziesięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym otrzymano decyzję właściwego organu o pozwoleniu na użytkowanie budynku lub lokalu, w związku z budową którego dokonano odliczeń na podstawie ust. 1 pkt 8:

  1. nastąpiło zbycie lokalu mieszkalnego, udziału we współwłasności lub
  2. wynajęto budynek albo lokal mieszkalny osobom, które w stosunku do właściciela lub chociażby do jednego ze współwłaścicieli zaliczone są do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, lub
  3. dokonano zmiany przeznaczenia budynku lub lokalu z mieszkalnego na użytkowy albo przeznaczono budynek lub lokal mieszkalny na potrzeby właściciela lub współwłaściciela

  4. podatnik jest obowiązany wykazać w zeznaniu i doliczyć do dochodów roku podatkowego, w którym zaistniały te okoliczności, uprzednio odliczone kwoty w części przypadającej na ten budynek lub lokal.

Z kolei ustawą z dnia 12.11.2003r. (Dz.U. z 2003r. Nr 202, poz. 1956 ze zm.) z dniem 01.01.2004r. zmieniony został art. 7 ust. 14 ustawy z dnia 09.11.2000r., zgodnie z którym podatnicy, którzy korzystali z odliczeń, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w okresie 1997-2000 i przed upływem dziesięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym:

  1. nastąpiło zbycie lokalu mieszkalnego, udziału we współwłasności lub
  2. wynajęto budynek albo lokal mieszkalny osobom, które w stosunku do właściciela lub chociażby do jednego ze współwłaścicieli zaliczone są do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, lub
  3. dokonano zmiany przeznaczenia budynku lub lokalu z mieszkalnego na użytkowy albo przeznaczono budynek lub lokal mieszkalny na potrzeby właściciela lub współwłaściciela lub
  4. zbyto działkę lub prawo wieczystego użytkowania gruntu pod budowę tego budynku

  5. są obowiązani doliczyć do dochodów roku podatkowego, w którym zaistniały te okoliczności, uprzednio odliczone kwoty.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w wyniku przebudowy nieruchomości wspólnej powstanie dodatkowy lokal mieszkalny, a następnie ustanowione zostanie prawo odrębnej własności lokalu na rzecz osoby trzeciej, w wyniku czego udział podatników wynoszący 212/10000 ulegnie zmniejszeniu na rzecz właściciela nowo powstałego lokalu mieszkalnego.

W świetle powołanych powyżej przepisów prawa podatkowego oraz przedstawionego stanu faktycznego, w przypadku zbycia części udziału we współwłasności budynku i urządzeń, które nie służą do wyłącznego użytku właścicieli lokali i prawie wieczystego użytkowania gruntu, w następstwie powstania (w wyniku przebudowy budynku) odrębnej własności nowego lokalu mieszkalnego, na rzecz osoby trzeciej, dokonane przed upływem 10 lat (licząc od końca roku podatkowego, w którym dokonano jej nabycia) wystąpi obowiązek doliczenia do dochodów roku podatkowego, w którym nastąpiło zbycie uprzednio odliczonych kwot.

Biorąc pod uwagę powyższe uznano stanowisko przestawione przez stronę za nieprawidłowe.

Interpretacja ta dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i nie jest wiążąca dla wnioskodawcy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj