Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie
PP.005/2/2006
z 1 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP.005/2/2006
Data
2006.03.01



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
audycja telewizyjna
samodzielna działalność gospodarcza
usługi realizacji materiałów filmowych
usługi związane z kulturą
zwolnienia przedmiotowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy usługi związane z kulturą, polegające na realizacji zdjęć filmowych i studyjnych do audycji telewizyjnych, które zgodnie z pismem Urzędu Statystycznego w Łodzi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 92.31.22-00.00, korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie pozycja 11 załącznika nr 4, w związku z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług ?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 11.01.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług

stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe

UZASADNIENIE

Jak wynika z treści złożonego pisma, wykonuje Pan czynności operowania kamerą, które dotyczą opracowania dzieła polegającego na realizacji zdjęć filmowych i studyjnych do audycji telewizyjnych. Odbiorcą przedmiotowych usług jest podmiot prowadzący działalność w zakresie produkcji programów telewizyjnych.
Zdaniem Pana, świadczone usługi mieszczą się w dziale PKWiU 92, wymienionym w poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług, zawierającym wykaz usług zwolnionych od podatku.

Jednocześnie uważa Pan, iż w stosunku do wykonywanych przez Pana usług nie mają zastosowania wyłączenia ze zwolnienia, które wymienione są w poz. 11 załącznika nr 4 w punktach 1-8. Ponadto, do złożonego wniosku załączył Pan pismo Urzędu Statystycznego w Łodzi z dnia 22.12.2005 r., znak OK-5672/KU-7284/2005, z którego wynika, iż wykonywane usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 92.31.22-00.00 - Usługi świadczone przez autorów, kompozytorów, rzeźbiarzy, artystów estradowych i innych indywidualnych artystów.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie podziela stanowisko Podatnika.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 i poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem (objęte grupowaniem PKWiU ex 92) - zwolnione są z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, z wyłączeniami określonymi w tej pozycji.

Natomiast z załącznika nr 3 do ww. ustawy wynika, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 7% podlegają usługi wymienione w poz. 162 tego załącznika, tzn. usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania. Jednocześnie należy wskazać na pkt 2 objaśnień zawartych pod załącznikiem nr 3, zgodnie z którym, wykaz nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług lub opodatkowanych stawką 0% i 3%.

Wobec powyższego, usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jeżeli związane są z kulturą (tj. mieszczą się w grupowaniu PKWiU ex 92), korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, zgodnie z brzmieniem art. 43 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż świadczone przez Pana usługi sklasyfikowane zostały pod symbolem PKWiU 92.31.22-00.00, a zatem mieszczą się w grupie ex 92, wymienionej w poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług, zawierającej wykaz usług zwolnionych od podatku.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Ośrodek Zamiejscowy w Tarnowie, za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj