Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG-005/225/2005/PD II/415-78/05
z 28 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG-005/225/2005/PD II/415-78/05
Data
2006.03.28



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
kasa mieszkaniowa
remonty
sprzedaż nieruchomości
zakończenie budowy
zryczałtowany podatek dochodowy
zwolnienie


Pytanie podatnika
1. Czy w związku z przedstawionym stanem faktycznym w dalszym ciagu mogą wydatkowywać i gromadzić faktury oraz rachunki związane z modernizacją budynku mieszkalnego do dnia 23.03.2007 r. czy też muszą rozliczyć pozostałą nie wydatkowaną kwotę i zapłacić należny podatek ?

2. Czy obok wydatków na budowę budynku mieszkalnego mogą część przychodu uzyskanego ze sprzedaży własnościowego prawa do lokau mieszkalnego przeznazyć na spłatę zaciągniętych kredytów mieszkaniowych ?


Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.12.2005 r. (data wpływu - 30.12.2005 r.) uzupełnionego pismem z dnia 20.01.2006 r. (data wpływu - 24.01.2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dot. opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży własnościowego lokalu mieszkalnego stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Z wniosku z dnia 27.12.2005 r. (data wpływu - 30.12.2005 r.) uzupełnionego pismem z dnia 20.01.2006 r. (data wpływu - 24.01.2006 r.) wynika, iż podatnik wraz z małżonką w październiku 2003 roku rozpoczął inwestycję polegającą na budowie domu jednorodzinnego wolnostojącego. Budynek ten został oddany do użytkowania 20 września 2005 roku. W trakcie trwania inwestycji tj. 23 marca 2005 roku małżonkowie Prędota sprzedali własnościowe mieszkanie, uzyskany przychód zainwestowali w budowę domu jednorodzinnego. Jednak od momentu sprzedaży mieszkania do dnia odbioru domu jednorodzinnego nie wydatkowali całej kwoty uzyskanej ze sprzedaży mieszkania. W roku 2003 podatnicy zaciągnęli kredyt w ramach kasy mieszkaniowej, a następnie w 2004 kredyt hipoteczny. Oba kredyty przeznaczyli w całości na cel budowy domu.

W okresie systematycznego gromadzenia wkładu w kasie mieszkaniowej korzystali z 30% odliczenia, zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami.

Podatnicy zwracają się z zapytaniami:

- czy w dalszym ciągu mogą wydatkowywać i gromadzić faktury oraz rachunki związane z modernizacją budynku mieszkalnego do dnia 23.03.2007 r. czy też muszą rozliczyć pozostałą nie wydatkowaną kwotę i zapłacić należny podatek?

- czy obok wydatków na budowę budynku mieszkalnego mogą część przychodu uzyskanego ze sprzedaży własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego przeznaczyć na spłatę zaciągniętych kredytów mieszkaniowych?

We wniosku podatnicy prezentują stanowisko, iż mimo oddania do użytku budynku mieszkalnego nadal mogą ponosić wydatki na jego wykończenie oraz część przychodu uzyskanego ze sprzedaży własnościowego lokalu mieszkalnego mogą przeznaczyć na spłatę kredytów mieszkaniowych.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku, w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d) innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a - c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W myśl art. 28 ust. 1 w/w ustawy przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a -c nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł.

Podatek od dochodu z tego tytułu wynosi 10% przychodu i płatny jest bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży (art. 28 ust. 2 ustawy) chyba, że podatnik w tym samym terminie złoży stosownie do postanowień art. 28 ust. 2a ustawy oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczy na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a lub e ustawy.

Stosownie do przepisu art. 21 ust. 32 lit. a i e ustawy podatkowej wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a - c, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a:

- w części wydatkowanej na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, budynku mieszkalnego jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem; na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie; na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego; na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 21 ust 1 pkt 32 lit. a ustawy);

- w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów (art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e ustawy).

Z powyższego wynika, iż przychód uzyskany ze sprzedaży własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego wydatkowany w ciągu dwóch lat od daty sprzedaży na realizację któregokolwiek lub kilku celów mieszkaniowych wymienionych w art. 21 ust 1 pkt 32 lit. a oraz na spłatę zaciągniętych na cele mieszkaniowe kredytów o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e podlega zwolnieniu od zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych ze sprzedaży nieruchomości.

A zatem stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach nadmienia, iż podatnik nie traci prawa do zwolnienia, ze zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych, przychodu uzyskanego ze sprzedaży własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w przypadku przeznaczenia go na inne cele mieszkaniowe określone w wyżej przytoczonych przepisach art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a i e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych niż zadeklarowane w stosownym oświadczeniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj