Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piasecznie
1418/ZD/F/415/4/06/PM
z 12 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1418/ZD/F/415/4/06/PM
Data
2006.01.12



Autor
Urząd Skarbowy w Piasecznie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
podatek liniowy
pomoc prawna
radcowie prawni
umowa o pracę


Pytanie podatnika
Od 2000r. do 30.09.2005r. Podatniczka pozostawała w stosunku pracy na podstawie umowy o pracę z kancelarią prawniczą. Do obowiązków ww. należało wykonywanie czynności powierzonych przez pracodawcę w szczególności kontakty z urzędami, przygotowywanie projektów pism i innych dokumentów. W 2005r. Podatniczka ukończyła aplikację radcowska i uzyskała tytuł zawodowy radca prawny, rozpoczęła współpracę z dawnym pracodawcą na nowych zasadach. Współpraca ta polegga na świadczeniu doradztwa prawnego na rzecz kancelari prawniczej na podstawie umowy o współpracy. Czy w świetle powyższego można wybrać , stosowmnie do art.9a ust.2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, sposó opodatkowania określony w art.30c tej ustawy?


Na podstawie art. 14a § 4, w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 24 października 2005 r. (data wpływu 26.10.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piasecznie biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny postanawia uznać Pani stanowisko za prawidłowe.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że od 01.01.2000 r. pozostawała Pani w stosunku pracy na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony z kancelarią prawniczą. Była Pani zatrudniona na stanowisku asystenta, a później - starszego asystenta prawnego. Do Pani obowiązków należało wykonywanie czynności takich jak kontakty z urzędami oraz przygotowywanie projektów pism i innych dokumentów. W związku z ukończeniem przez Panią w 2005 r. aplikacji radcowskiej i uzyskaniem tytułu radcy prawnego, rozpoczęła Pani współpracę z dawnym pracodawcą na nowych zasadach. Współpraca ta polega na świadczeniu przez Panią doradztwa prawnego na rzecz kancelarii na podstawie umowy o współpracy. Obecnie, po uzyskaniu uprawnień radcowskich, może Pani świadczyć pomoc prawną, udzielać opinii prawnych i sporządzać umowy, czego nie mogła Pani robić do chwili wpisu na listę radców prawnych i złożenia ślubowania.

Wątpliwość Pani budzi, czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego może Pani wybrać sposób opodatkowania określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W Pani opinii, wobec zmiany charakteru działalności świadczonej na rzecz byłego pracodawcy, może Pani wybrać w/w sposób opodatkowania, gdyż nie dotyczy Pani ograniczenie z art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 9a ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Ustawodawca przewidział utratę możliwości opodatkowania w formie podatku liniowego w przypadku wykonywania usług odpowiadających czynnościom wcześniej wykonywanym w ramach stosunku pracy. Nie wyłącza możliwości opodatkowania w formie podatku liniowego uzyskanie przychodu z tytułu wykonania na rzecz byłego pracodawcy innych usług.

Jak wynika ze stanu faktycznego, zakres usług świadczonych przez Panią na rzecz byłego pracodawcy w ramach stosunku pracy był inny od zakresu usług świadczonych na jego rzecz obecnie w wykonywaniu działalności gospodarczej. Z tego względu Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piasecznie podziela prezentowany przez Panią pogląd, że w takiej sytuacji uzyskiwanie przychodów od byłego pracodawcy nie wyłącza opodatkowania wykonywanej przez Panią działalności gospodarczej podatkiem liniowym.

Niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku, według stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia i obowiązuje do czasu zmiany stanu faktycznego lub zmiany przepisów.

W myśl art. 14b § 1 powołanej wyżej ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, natomiast, zgodnie z art. 14b § 2, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piasecznie. Stosownie do art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj