Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu
US.PD-II-415/1/24/2/2005/2006
z 5 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PD-II-415/1/24/2/2005/2006
Data
2006.01.05



Autor
Urząd Skarbowy w Zgorzelcu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
materiały budowlane
osoby fizyczne
wydatki mieszkaniowe
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Kiedy i w jaki sposób można otrzymać zwrot wydatków na zakup materiałów budowlanych na rozbudowę, nadbudowę i remont budynku mieszkalnego, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane stawką podatku w wysokości 22%?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu stwierdza, że stanowisko Państwa X przedstawione we wniosku z dnia 03.10.2005 r., który wpłynął do tutejszego urzędu w dniu 07.10.2005 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zwrotu wydatków na zakup materiałów budowlanych na rozbudowę, nadbudowę i remont budynku mieszkalnego, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7 % a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane stawką podatku w wysokości 22 % - jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 07.10.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Pismem z dnia 19.10.2005 r. organ podatkowy wezwał wnioskodawców do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione w dniu 02.11.2005 r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości Naczelnik Urzędu Skarbowego, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z treści pisma wynika, że Podatnicy w 2004 i 2005 r. dokonali nadbudowy i rozbudowy budynku mieszkalnego oraz remontu i modernizacji istniejącej części budynku mieszkalnego. Na przeprowadzenie ww. inwestycji podatnicy zakupili materiały budowlane udokumentowane fakturami VAT. Część materiałów została zakupiona po zmianie stawki podatku od towaru i usług z 7% na 22%. Przedstawiając własne stanowisko w sprawie, wyrażono opinię, że podatnikom służy zwrot części podatku VAT zapłaconego w cenie materiałów budowlanych kupionych w 2004 r. i 2005 r., dla których po 1 maja 2004 r. wzrosła stawka podatku VAT z 7 % na 22%.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468), osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych m. in. w związku z:
- nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach;
- remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

W myśl art. 3 ust. 3 zwrot, o którym mowa w ust. 1, dotyczy wydatków poniesionych i udokumentowanych fakturami wystawionymi od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 31 grudnia 2007 r. oraz dotyczy wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane stawką 22%. Dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia kwoty zwrotu części wydatków, jest faktura wystawiona dla osoby fizycznej. Ponadto uprawnionymi są osoby fizyczne, które posiadają prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy - Prawo budowlane albo tytuł prawny do budynku lub lokalu mieszkalnego oraz posiadają pozwolenie na budowę, w przypadku inwestycji wymagającej takiego pozwolenia.

W przedstawionej sytuacji faktycznej i prawnej stwierdzić należy, iż przedstawione w złożonym wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Ustawa z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym weszła w życie z dniem 1 stycznia 2006 r. Z przedłożonego zapytania wynika, że spełniają Państwo wszystkie warunki nałożone przez ustawodawcę, w związku z tym mogą Państwo złożyć wniosek wraz z załącznikami wskazanymi w art. 3 i art. 5 ww. ustawy i ubiegać się o zwrot części wydatków na zakup materiałów budowlanych kupionych w latach 2004 i 2005. Ponadto wspomnieć należy, że Minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych ogłosił w dniu 30.12.2005 r. w drodze obwieszczenia, wykaz materiałów budowlanych uwzględniający materiały budowlane opodatkowane do dnia 30.04.2004 r. stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. stawką 22%.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj