Interpretacja Urzędu Skarbowego w Przysusze
1448/ND/415-1/06/AB
z 13 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1448/ND/415-1/06/AB
Data
2006.03.13



Autor
Urząd Skarbowy w Przysusze


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
protokół zdawczo-odbiorczy
tytuł prawny
ulga remontowa


Pytanie podatnika
Dnia 27.10.2004r. podpisałem umowę ze Spółdzielnią Mieszkaniową o budowę lokalu mieszkalnego. Dnia 16.12.2006r. podpisałem aneks do umowy o zobowiązaniu się Spółdzielni Mieszkaniowej do udostępnienia mi lokalu bezpośrednio po jego wybudowaniu a przed zawarciem umowy o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Przekazanie lokalu nastąpiło 22.12.2005r. otrzymaniem kluczy i podpisaniem "Protokołu odbioru technicznego zdawczo-odbbiorczego". Do końca grudnia 2005r. SM nie zawarła ze mną umowy o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu a tytułem prawnym jakim dysponowałem od 22.12.2005r. był wynikający z umowy oraz aneksu "Protokoł odbioru technicznego zdawczo odbiorczy"Czy w opisanej sytuacji:- mogę skorzystania z odliczenia od podatku dochodowego za 2005r. w ramach ulgi remontowej wydatków poniesionych na wykończenie nowego lokalu mieszkalnego,- czy w przypadku zakupu materiałów budowlanych na wykończenie nowego mieszkania (o którym mowa w pkt. 1) znajdujących się w załączniku do obwieszczenia Min. Fin. mogę się ubiegać o zwrot VAT i czy takowy mi przysługuje.


Postanowienie

Na podstawie art. 14a §1 i 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2000r. z późn. zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dn. 30.01.06r. (data wpływu do Urzędu 07.02.06r.) dotyczącego udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości skorzystania z odliczenia od podatku dochodowego za rok 2005 (w ramach ulgi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego) wydatków poniesionych od dnia 22 grudnia 2005r. na wykończenie nowego lokalu mieszkalnego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przysusze postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy jako prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30.01.2006r. podatnik złożył do Urzędu Skarbowego pismo o udzielenie interpretacji na podstawie art. 14a w dwóch sprawach:1) możliwości skorzystania z odliczenia od podatku dochodowego za 2005r. w ramach ulgi remontowej wydatków poniesionych na wykończenie nowego lokalu mieszkalnego,2) czy w przypadku zakupu materiałów budowlanych na wykończenie nowego mieszkania (o którym mowa w pkt. 1) znajdujących się w załączniku do obwieszczenia Min. Fin. mogę się ubiegać o zwrot VAT i czy takowy mi przysługuje.W związku z tym, że podanie zawierało braki formalne polegające na braku dokładnego opisania stanów faktycznych oraz braku własnego stanowiska w sprawie organ podatkowy pismem z dnia 17.02.2006r. wezwał podatnika do usunięcia tych braków.Podatnik pismem z dnia 28.02.2006r. przesłanego faxem uzupełnił braki formalne odnośnie możliwości skorzystania z odliczenia od podatku dochodowego za 2005r. w ramach ulgi remontowej wydatków poniesionych na wykończenie nowego lokalu mieszkalnego, natomiast nie uzupełnił wniosku o interpretację w zakresie objętym drugim pytaniem tj. czy w przypadku zakupu materiałów budowlanych na wykończenie nowego mieszkania może się podatnik ubiegać o zwrot podatku VAT i czy takowe Panu przysługuje. W związku z tym w tej sprawie organ wyda odrębne postanowienie o pozostawieniu bez rozpatrzenia.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że dn. 27.10.2004r. podpisał podatnik umowę ze Spółdzielnią Budowlano-Mieszkaniową o budowę lokalu mieszkalnego. Dnia 16 grudnia 2005r. podatnik podpisał aneks Nr 1 z dn. 16.12.05r. do w/w umowy o zobowiązaniu się Spółdzielni Budowlano - Mieszkaniowej do udostępnienia podatnikowi lokalu bezpośrednio po jego wybudowaniu, a przed zawarciem umowy o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Przekazanie lokalu nastąpiło 22 grudnia 2005r. poprzez otrzymanie kluczy i podpisaniu protokołu odbioru technicznego, zdawczo-odbiorczego, który na ten moment jest tytułem prawnym do tego lokalu.W okresie od 22.12.05r. do końca grudnia 2005r. podatnik poniósł wydatki na wykończenie tego lokalu (rozprowadzenie rur, położenie glazury, malowanie ścian, wstawienie drzwi, zrobienie podłogi). Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003r. podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1 obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne pomniejsza się, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego budynku mieskalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej utworzonej na podstawie odrębnych przepisów. Warunkiem niezbędnym do skorzystania z ulgi z tytułu remontu i modernizacji lokalu, lub budynku mieszkalnego jest, więc posiadanie tytułu prawnego budynku do zamieszkania.Pojęcie "tytuł prawny" nie zostało zdefiniowane w prawie podatkowym. W rozumieniu prawa cywilnego rzeczowego za tytuł prawny uważa się:- akt własności- umowę użyczenia- umowę najmu lub dzierżawy- umowy stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego.Podatnik uzyskał prawo do korzystania z lokalu w dniu 22 grudnia 2005r. gdyż w dniu tym został podpisany protokół odbioru lokalu, a umowa o budowę lokalu mieszkalnego w § 8 ust. 2 zawiera klauzulę, na podstawie, której wykonawca zobowiązuje się udostępnić nabywcy lokal mieszkalny bezpośrednio po jego wybudowaniu, a przed zawarciem umowy o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.Zatem w dniu podpisania protokołu odbiorczego lokalu uzyskuje Pan tytuł prawny z tym samym uprawnienia do skorzystania z ulgi remontowo-modernizacyjnej z tytułu poniesionych wydatków do 31.12.2005r. (tj. do końca obowiązywania przedmiotowej ulgi).

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj