Interpretacja Urzędu Skarbowego w Gorlicach
PDOF/415/44/05
z 18 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDOF/415/44/05
Data
2005.10.18



Autor
Urząd Skarbowy w Gorlicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
ewidencja
lombardy


Pytanie podatnika
Czy podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych i zamierzający uruchomić skup i sprzedaż złotych monet i złota ocechowanego ma obowiązek prowadzenia specjalnej ewidencji na potrzeby podatku dochodowego od osób fizycznych?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorlicach działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr. 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 24.08.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych,- stwierdza, że stanowisko podatnika w tej sprawie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 24.08.2005 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek podatnika (uzupełniony w dniu 05.10.2005 r.) w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, dotyczącej zasad księgowania przychodów i rozchodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik prowadzi działalność gospodarczą, z której dochody opodatkowane są na zasadach ogólnych. W najbliższym czasie podatnik zamierza uruchomić skup i sprzedaż złotych monet oraz złota ocechowanego.
W związku z tym podatnik zwraca się z zapytaniem czy należy prowadzić specjalną ewidencję; jeśli tak to jaką. W ocenie podatnika wykonywanie tego rodzaju działalności gospodarczej wymaga prowadzenia ewidencji zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Po rozpatrzeniu wniosku organ podatkowy wyjaśnia co następuje:
Czynności cywilnoprawne polegające na skupie metali szlachetnych podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr. 41, poz. 399). Przepisy tej ustawy oraz przepisy wykonawcze nakładają na płatników podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek prowadzenia odpowiednich rejestrów osób dokonujących sprzedaży.
Nie jest natomiast wymagane prowadzenie rejestrów osób dokonujących sprzedaży metali szlachetnych dla potrzeb podatku dochodowego. Podatnicy osiągający dochody z tego rodzaju działalności, opodatkowani podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych są obowiązani prowadzić, zgodnie z art. 24a ust. 1 z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr. 14, poz. 176 ze zm.) podatkową księgę przychodów i rozchodów albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy.
Należy nadmienić, że jedynie podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw (lombard), oprócz księgi przychodów i rozchodów mają obowiązek prowadzić ewidencję zastawionych rzeczy zgodnie z § 6 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr. 152, poz. 1475 ze zm.).

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.

Interpretacje w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podatku od towarów i usług dotyczące wnioskowanej sprawy zostaną wydane w odrębnych postanowieniach.
Powyższa informacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika w stanie prawnym obowiązującym w dniu wydania interpretacji, a traci swoją ważność z dniem zmiany przepisów prawa, które były jej przedmiotem.

Interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla niego organy podatkowe i organy kontroli skarbowej, do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na postanowienie niniejsze służy podatnikowi prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gorlicach, w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia (art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj