Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
1401/HTI/4407/14-68/05/BT
z 13 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1401/HTI/4407/14-68/05/BT
Data
2006.03.13



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
bezpieczeństwo i higiena pracy
napoje
obowiązek podatkowy
zużycie


Pytanie podatnika
Czy zużucie w hotelach należących do Podatnika kawy, herbaty i wody przez pracowników, zgodnie z odpowiednimi przepisami BHP, rodzi obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług?


DECYZJA


Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 5 ust. 1, art. 7 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), po rozpatrzeniu zażalenia B. na postanowienie Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 17 czerwca 2005r., znak: 1471/NUR1/443-157/1/05/BM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


postanawia


zmienić postanowienie organu pierwszej instancji.


UZASADNIENIE


Pismem z dnia 15 marca 2005 r. Strona wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji „czy zużycie w hotelach należących do Strony kawy, herbaty i wody przez pracowników, zgodnie z odpowiednimi przepisami BHP, rodzi obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług?”

W ocenie Strony przedmiotowa czynność nie rodzi takiego obowiązku w zakresie opodatkowania VAT.

Postanowieniem z dnia 17 czerwca 2005 r., znak: 1471/NUR1/443-157/1/05/BM Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego uznał stanowisko Strony za nieprawidłowe.

Na powyższe postanowienie Strona złożyła zażalenie, w którym podniosła, iż w sytuacji gdy określone świadczenia zaspokajają potrzeby uznane przez odpowiednie przepisy prawa (w tym układów zbiorowych pracy) za potrzeby pracownicze, nie mają miejsca świadczenia na potrzeby osobiste pracowników. Na poparcie swojego stanowiska Strona przytacza pisma o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego wydane przez inne organy podatkowe

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie po zapoznaniu się z całością zgromadzonego w sprawie materiału, mając na uwadze zarzuty Strony zawarte w zażaleniu, zważył, co następuje.

Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm./, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  2. eksport towarów,
  3. import towarów,
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 w/w ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel

Stosownie do art. 7 ust. 2 powołanej ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art.5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części.

Analizując treść art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, należy zwrócić uwagę na postanowienia art. 7 ust. 3 tej ustawy, który stwierdza, że przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem (przepis w brzmieniu na dzień złożenia wniosku przez Stronę) Z treści wyłączenia zawartego w ust. 3 wynika zatem, że przez odpłatną dostawę towarów rozumie się także przekazanie towarów bez wynagrodzenia, jeżeli przekazania dokonano na cele związane z przedsiębiorstwem, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu tych towarów. Jak więc wynika z powyższego, zużycie towarów należących do przedsiębiorstwa Strony przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 2 pkt 1 ww ustawy, jeżeli Stronie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy ich zakupie, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jednocześnie wskazać należy, iż ustawa o podatku od towarów i usług nie zawiera definicji „potrzeb osobistych”, o których mowa w omawianym przepisie, jednakże przyjmuje się, iż potrzebami osobistymi są co do zasady te, których realizacja nie jest związana ze stosunkiem pracy lub innym, który łączy przekazującego i osobę otrzymująca towar. Potrzeby osobiste to te, których pracodawca nie ma obowiązku zaspokoić, zaś potrzeby pracownicze to te, do zaspokojenia których pracodawca jest zobowiązany. Regulacją nakazującą przekazanie napojów pracownikom jest przepis § 112 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 129, poz. 844).

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, iż w związku z prowadzonym przedsiębiorstwem, wypełniając postanowienia odpowiednich przepisów BHP zapewnia ona swoim pracownikom w trakcie pracy kawę, herbatę i wodę. Brak jest wskazania, czy powyższe zachowanie Strony jest realizacją ww przepisu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997r.

Mając powyższe na uwadze powyższe przekazanie napojów, do wydania których zobowiązana jest Strona jako pracodawca na podstawie odrębnych przepisów, tj. § 112 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 129, poz. 844), nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ wykonanie obowiązku ustawowego nie może rodzić obowiązku podatkowego. Natomiast wszelkie inne przekazanie (zużycie) przez pracowników napojów podlegać będzie opodatkowaniu, o ile przysługiwało Stronie prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy ich zakupie.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak sentencji decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj