Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie
Pdf-415/54/05/06
z 20 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
Pdf-415/54/05/06
Data
2006.01.20



Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dokumentowanie wpłat
dowód wpłaty
samorząd zawodowy
składka członkowska


Pytanie podatnika
Czy coroczne obowiązkowe opłaty ponoszone z tytułu przynależności do Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa i jej Izb Regionalnych, a także koszty opłat egzaminacyjnych dla zdobywania niezbędnych uprawnień budowlanych potrzebnych do wykonywania zawodu można zaliczać do kosztów uzyskania przychodu, a jeżeli można, to czy dowody wpłaty i otrzymane pisemne zaświadczenia o przynależności lub uzyskanych uprawnieniach są wystarczającymi dokumentami do stwierdzenia poniesionych kosztów?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 22 ust. 1, art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) oraz § 12 ust. 3 i § 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14.12.2005 r. uzupełnionego w dniu 29.12.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, stwierdza, iż przedstawione przez pana we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 14.12.2005 r., uzupełnionym w dniu 29.12.2005 r. o własne stanowisko w sprawie zwrócił się pan do tutejszego organu podatkowego z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadząc działalność gospodarczą ponosi pan opłaty z tytułu przynależności do Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa i jej Izb Regionalnych, a także koszty opłat egzaminacyjnych za zdobywanie niezbędnych uprawnień budowlanych potrzebnych do wykonywania zawodu kierownika budowy, projektanta, rzeczoznawcy, inspektora nadzoru. W związku z powyższym zwrócił się pan z zapytaniem, czy dokonując wyżej wymienionych opłat może je pan zaliczać do kosztów uzyskania przychodu, a jeżeli tak, to czy dowody wpłaty i otrzymane pisemne zaświadczenia o przynależności lub uzyskane uprawnienia są wystarczającymi dowodami na udokumentowanie poniesionych kosztów, ponieważ samorządy za swoje usługi nie wystawiają faktur. Przedstawiając własne stanowisko w sprawie, stwierdził pan, że koszty, o których mowa powyżej powinny stanowić koszty uzyskania przychodu, ponieważ przynależność do samorządów jest obowiązkowa na mocy ustawy, a podnoszenie kwalifikacji i zdobywanie uprawnień jest obowiązkiem podatnika.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie informuje:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 cytowanej ustawy. Jak wynika z powyższego przepisu, decydującym dla uznania danego wydatku za koszt jest zaistnienie łącznie dwóch przesłanek - musi być on poniesiony w celu uzyskania przychodu oraz nie może to być koszt wymieniony w zamkniętym katalogu kosztów nieuznanych ustawowo za koszt podatkowy. Aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, należy wykazać jego bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą przejawiający się w tym, że poniesienie wydatku miało lub też będzie miało w dającej się przewidzieć przyszłości wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Wydatek powinien być racjonalny i gospodarczo uzasadniony.

Obowiązek przynależności osoby posiadającej uprawnienia budowlane do Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa wynika z przepisów ustawy z dnia 15.12.2000 r. o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów (Dz. U. z 2001 r. Nr 5, poz. 42 ze zm.). W związku z tym, jeżeli ponosi pan koszty opłat składek na rzecz organizacji, do której przynależność pana jest obowiązkowa, a posiadane uprawnienia budowlane mają bezpośredni związek z prowadzoną przez pana działalnością gospodarczą, to stanowią one koszt uzyskania przychodu. Ujęcie w kosztach uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez podatnika na podnoszenie swoich umiejętności musi być związane z utrzymaniem lub zwiększeniem wysokości przychodów z określonego źródła. Przesądza o tym ogólna definicja kosztu podatkowego i brak wyszczególnienia tego rodzaju wydatków w tzw. negatywnym wykazie wydatków i odpisów nieuznawanych za koszty. Biorąc powyższe pod uwagę, jeżeli w wyniku poddania się egzaminom na uprawnienia budowlane niezbędne do wykonywania zawodu kierownika budowy, projektanta, rzeczoznawcy inspektora nadzoru itp. podniósł pan swoje kwalifikacje zawodowe i zdobył uprawnienia oraz jeśli istnieje bezpośrednie przełożenie zdobytych umiejętności na powstanie przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej, to poniesione opłaty odpowiednio udokumentowane stanowią koszt uzyskania przychodu.

Ponoszone przez podatników prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych koszty ewidencjonowane są w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Zgodnie z § 12 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są:

  1. faktury VAT, faktury VAT RR, faktury VAT KOMIS, faktury VAT MP, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące, zwane "fakturami", odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach, lub
  2. inne dowody, wymienione w § 13 i 14 cyt. rozporządzenia, stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające co najmniej:
    a. wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazwę i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy,
    b. datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej, której dowód dotyczy, z tym że jeżeli data dokonania operacji gospodarczej odpowiada dacie wystawienia dowodu, wystarcza podanie jednej daty,
    c. przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymierny w jednostkach naturalnych,
    d. podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych.

Zgodnie z § 13 cytowanego powyżej rozporządzenia za dowody księgowe uważa się również:

  1. dzienne zestawienia dowodów (faktur dotyczących sprzedaży) sporządzone do zaksięgowania ich zbiorczym zapisem,
  2. noty księgowe, sporządzone w celu skorygowania zapisu dotyczącego operacji gospodarczej, wynikającej z dowodu obcego lub własnego, otrzymane od kontrahenta podatnika lub przekazane kontrahentowi,
  3. dowody przesunięć,
  4. dowody opłat pocztowych i bankowych,
  5. inne dowody opłat, w tym dokonywanych na podstawie książeczek opłat, oraz dokumenty zawierające dane, o których mowa w § 12 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że opisane przez pana w złożonym wniosku dowody wpłaty wymienione są wśród dowodów księgowych stanowiących podstawę zapisów kosztów w prowadzonej księdze przychodów i rozchodów (w § 13 pkt 5). Podkreślić należy, że o tym co jest celowe, potrzebne w prowadzonej działalności, decyduje podmiot prowadzący działalność, a nie organ podatkowy. Na podatniku spoczywa zatem obowiązek wykazania związku poniesionych kosztów z działalnością gospodarczą oraz okoliczności, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiąganych przychodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj