Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.II/443/208/2005/JZ
z 14 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.II/443/208/2005/JZ
Data
2006.02.14



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług


Słowa kluczowe
niedobory
odpowiedzialność materialna
opodatkowanie
podstawa opodatkowania


Pytanie podatnika
Kwestia opodatkowania zawinionych niedoborów magazynowych, pokrytych przez osoby materialnie odpowiedzialne.


Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1, art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w odpowiedzi na zapytanie Podatnika z dnia 2.12.2005 r. (bez znaku, z datą wpływu 6.12.2005 r.), dotyczące udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do podatku od towarów i usług, w części dotyczącej opodatkowania podatkiem zawinionych niedoborów magazynowych pokrytych przez osoby materialnie odpowiedzialne, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać stanowisko Podatnika zawarte w przedmiotowej sprawie za prawidłowe.

W dniu 6.12.2005 r. Podatnik w tut. Urzędzie złożył wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego z zakresu podatku od towarów i usług. Z opisanego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż w wyniku przeprowadzonej w przedsiębiorstwie Podatnika inwentaryzacji stwierdzono zawinione przez pracowników Spółki niedobory magazynowe towarów. Odpowiedzialnością za powstałe braki obciążeni zostali pracownicy (osoby materialnie odpowiedzialne) w wysokości odpowiadającej cenie sprzedaży brutto tych towarów.

Wątpliwości Spółki dotyczą kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług powyższych niedoborów. Zdaniem Podatnika obciążenie osób materialnie odpowiedzialnych wartością niedoboru nie jest czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie uprzejmie wyjaśnia, iż:

Stosownie do art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług - zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem podlegają:

    1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
    2. eksport towarów,
    3. import towarów,
    4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
    5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Dostawa towarów w myśl art. 7 ust. 1 ustawy oznacza wg ustawodawcy przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Stosownie z kolei do art. 8 ust. 1 ustawy, świadczenie usług jest to każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w tym również:

    - przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,
    - zobowiązanie do powstrzymywania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,
    - świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Powyższe przepisy oznaczają iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania podlegają wszelkie transakcje (realizowane przez ?Podatników? w rozumieniu ustawy) wykonywane w ramach działalności gospodarczej chyba, że wyjątkowo ze względy na specyfikę danej czynności nie można jej określić jako dostawy towarów, ?czynności zrównanych z dostawą towarów? lub też świadczenia usług.

Odnosząc powyższe do stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu stwierdzić należy, iż obciążenie przez Podatnika osób materialnie odpowiedzialnych z tytułu stwierdzonego niedoboru nie stanowi oczywiście dostawy towarów. Nie będzie to również zdaniem tut. organu świadczenie usług o których mowa w art. 8 ustawy. Charakter odpowiedzialności materialnej pracowników z tytułu zawinionego czy też niezawinionego niedoboru nie pozwala bowiem (pomimo szerokiej definicji świadczenia usług pozwalającej na zakwalifikowanie do niej w zasadzie wszelkich transakcji wykonywanych przez Podatników) ze względu na specyfikę tej czynności zakwalifikowania tego zdarzenia do świadczenia usług.

Reasumując, niedobory zawinione czy też niezawinione, nie są wymienione w art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, zatem nie podlegają opodatkowaniu, tym samym Podatnik nie ma obowiązku odprowadzania podatku należnego związanego z utraconym towarem.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj