Interpretacja Urzędu Skarbowego w Środzie Wielkopolskiej
DF/415-3/06
z 2 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DF/415-3/06
Data
2006.02.02



Autor
Urząd Skarbowy w Środzie Wielkopolskiej


Temat
Zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym


Słowa kluczowe
budowa
materiały budowlane
osoby fizyczne
remonty
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy Wnioskujący otrzyma zwrot różnicy VAT za faktury zakupowe na materiały budowlane i wykończeniowe, które zakupił między 1 maja 2004 r. a 31 stycznia 2005 r. (data zakończenia budowy i odbioru budowlanego)?Czy korzystając z ulgi remontowej można ubiegać się o zwrot różnicy VAT (mieszkanie jest wynajmowane od zakładu pracy)?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskujący prowadził budowę domu jednorodzinnego w okresie 7.07.2003-17.01.2005r. oraz remontował wynajmowane od zakładu pracy mieszkanie, wobec czego ponosił wydatki na zakup materiałów budowlanych. W związku z poniesionymi wydatkami na remont korzystał On z odliczeń od podatku w ramach tzw. ulgi remontowej.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie Wnioskujący uważa, że przysługuje mu prawo do zwrotu części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, w związku ze wzrostem od 1.05.2004r. stawki podatku VAT z 7% na 22%, pomimo że korzystał z ulgi "remontowej".

Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468), podatnik ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z:

    - budową budynku mieszkalnego,
    - nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach,
    - remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Uprawnionymi do ubiegania się o zwrot VAT są osoby fizyczne, które:

    - poniesione wydatki mają udokumentowane fakturami VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług,
    - nie dokonały zakupu materiałów budowlanych w związku z inwestycjami wymienionymi wyżej, jako podatnicy podatku od towarów i usług, w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem,
    - posiadają prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy Prawo budowlane albo tytuł prawny do budynku (lokalu) mieszkalnego, (za tytuł prawny uważa się m.in. własność, umowę użyczenia, najmu, dzierżawy, inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo wnioskodawcy do korzystania z budynku (lokalu) mieszkalnego, np. umowę na podstawie której członek spółdzielni jest obowiązany do ponoszenia kosztów eksploatacji związanych z użytkowaniem nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego),
    - posiadają pozwolenia na budowę, w przypadku inwestycji wymagającej takiego pozwolenia.

Zwrot VAT jest limitowany. Wysokość przysługującego zwrotu oraz wysokość przysługującego limitu, w okresie obowiązywania ustawy, uzależniona jest m.in. od tego czy inwestycja, w związku z którą zostały poniesione wydatki wymagała pozwolenia na budowę oraz czy wcześniej - z tytułu poniesionych wydatków na zakup tych samych materiałów korzystano w latach 2004-2005 z ulg mieszkaniowych, na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przypadku wyliczenia zwrotu przez osobę fizyczną, która nie korzystała z ulg mieszkaniowych:

    kwota zwrotu wynosi 68,18% kwoty podatku VAT zapłaconego w cenie materiałów budowlanych nie więcej niż:
    a) 12,295 % z kwoty stanowiącej iloczyn 70m(2) x cena za 1 m(2) jeżeli inwestycja wymaga pozwolenia na budowę
    b) 12,295% z kwoty stanowiącej iloczyn 30m(2) x cena za 1 m(2) jeżeli inwestycja nie wymagała pozwolenia na budowę.
    W przypadku wyliczenia zwrotu przez osobę fizyczną, która korzystała z ulg mieszkaniowych:
    kwota zwrotu wynosi 55,23% kwoty podatku VAT zapłaconego w cenie materiałów budowlanych nie więcej niż:
    a) 9,959% z kwoty stanowiącej iloczyn 70m(2) x cena za 1 m(2) jeżeli inwestycja wymaga pozwolenia na budowę
    b) 9,959% z kwoty stanowiącej iloczyn 30m(2) x cena za 1 m(2) jeżeli inwestycja nie wymagała pozwolenia na budowę.

Cena 1 m(2) powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowana na potrzeby obliczania premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych ogłaszana jest przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w drodze komunikatu, publikowanego w Dzienniku Urzędowym GUS.

Zwrot VAT dokonywany jest na wniosek osoby fizycznej, złożony do organu podatkowego właściwego według miejsca zamieszkania osoby składającej wniosek. W przypadku małżeństwa wniosek może być złożony wspólnie z małżonkiem lub przez każdego z nich odrębnie. Małżonkowie, którzy składają odrębne wnioski o zwrot VAT do dwóch różnych urzędów skarbowych, są obowiązani o złożeniu przez siebie wniosku zawiadomić urząd skarbowy właściwy dla małżonka. Przedmiotowy wniosek może być złożony:po zakończeniu inwestycji, nie później niż przed upływem 6 miesięcy od dnia zakończenia inwestycji alboraz w roku, z tym że ostatni wniosek może być złożony nie później niż do dnia 30 czerwca 2008r.W przypadku osób fizycznych, które zakończyły inwestycje przed dniem wejścia w życie ustawy, tj. przed 1 stycznia 2006r., wniosek może być złożony nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

Zatem należy stwierdzić, iż stanowisko Wnioskującego w tej sprawie jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj