Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Mazowieckim
U.S.I/3.415-10/2006
z 7 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
U.S.I/3.415-10/2006
Data
2006.03.07



Autor
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
koszt
pracownik
refundacja
zatrudnianie (zatrudnienie)


Pytanie podatnika
Czy otrzymana refundacja z Powiatowego Urzędu Pracy stanowi przychód z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej?


Z treści złożonego zapytania wynika, iż w dniu 19 października 2005 r. tragicznie zginął Pani mąż, który prowadził działalność gospodarczą. Jako następca prawny kontynuuje Pani działalność gospodarczą po zmarłym mężu.

W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych rozlicza się Pani na zasadach ogólnych oraz prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Jako spadkobierca przejęła Pani zakład pracy zgodnie z art. 23 (1) Kodeksu Pracy i stała się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy z zatrudnionymi przez męża pracownikami. Jako nowy pracodawca przejęła Pani pracowników bez konieczności rozwiązywania z nimi umów o pracę, a co za tym idzie bez konieczności wystawiania im świadectw pracy (zgodnie z art. 63 (2) Kodeksu Pracy). Wzięła Pani na siebie odpowiedzialność za wszelkie zobowiązania wynikające ze stosunku pracy powstałe przed przejęciem zakładu pracy.

Pani zmarły mąż zatrudniając pracowników korzystał z prac interwencyjnych, czyli koszty zatrudnienia refundował Powiatowy Urząd Pracy przekazując środki pieniężne na rachunek bankowy firmy. W miesiącu listopadzie na Pani konto wpłynęła refundacja wynagrodzeń i składek ZUS za miesiąc wrzesień 2005 r.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Maz. po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia, iż stosownie do przepisu art. 97 § 1, § 2 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) spadkobiercy podatnika, z zastrzeżeniem § 1, przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy.

Zgodnie z przepisem art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Z kolei w myśl w art. 14 ust. 2 pkt 2 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej są również: dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.
Otrzymana przez Panią refundacja z tytułu zatrudnienia osoby bezrobotnej spełnia przesłanki, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj.:
- stanowi zwrot wydatków poniesionych przez podatnika,
- nie jest ukierunkowana na sfinansowanie przez podatnika pozyskania składników majątku trwałego, czyli środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Natomiast zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 3a cytowanej ustawy, do przychodów nie zalicza sie zwróconych innych wydatków nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów. Z powyższego wynika, iż otrzymana przez Panią kwota refundacji kosztów zatrudnienia (tj. wynagrodzenia i składki ZUS) stanowić będą przychód z działalności gospodarczej podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ Pani zmarły mąż zaewidencjonował je do kosztów uzyskania przychodów, a Pani jako spadkobierczyni przejęła po zmarłym mężu zakład pracy zgodnie z art. 23 (1) Kodeksu Pracy. Czyli jako nowy pracodawca przejęła Pani pracowników bez konieczności wystawiania im świadectw pracy zgodnie z art. 63 (2) K.P. oraz przejęła na siebie odpowiedzialność za wszelkie zobowiązania wynikające ze stosunku pracy powstałe przed przejęciem zakładu pracy. Zatem otrzymaną refundację winna Pani zaliczyć do przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Wobec powyższego, stanowisko wyrażone przez Panią w zakresie refundacji, należy uznać za nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj