Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kutnie
US-III/443-2/2006
z 3 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-III/443-2/2006
Data
2006.01.03



Autor
Urząd Skarbowy w Kutnie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
odszkodowania
przekształcanie prawa lokatorskiego w prawo własności
struktura sprzedaży
transport


Pytanie podatnika
Czy przy sprzedaży nie podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT (tj. odszkodowanie, transport wewnętrzny na potrzeby własne, przekształcenie mieszkania z lokatorskiego na własnościowe), odsetki za zwłokę uwzględnia sie w strukturze sprzedaży, o której mowa w art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług?


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.10.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kutnie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny postanawia uznać stanowisko Spółdzielni za nieprawidłowe.

Wnioskiem z dnia 20 października 2005r. Spółdzielnia zwróciła się o wyjaśnienie, czy sprzedaż nie podlegająca podatkowi VAT, taka jak: odszkodowanie, transport wewnętrzny na potrzeby własne, przekształcenie mieszkania z lokatorskiego na własnościowe, odsetki za zwłokę uwzględnia sie w strukturze sprzedaży, o której mowa w art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług.
Zdaniem Podatnika sprzedaż, która nie jest opodatkowana i nie jest wykazywana w deklaracji VAT-7 nie jest brana do ustalenia struktury sprzedaży.Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kutnie po przeanalizowaniu stanu faktycznego, stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przepis art. 8 ust. 1 ustawy o VAT stanowi natomiast, że przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania sie od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Stosownie zaś do art. 90 ust. 1 ustawy w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.Zgodnie z art. 90 ust. 2 ustawy, jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.Proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności w związku, z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo (art. 90 ust. 3 ustawy).Zatem w liczniku ustalanej proporcji uwzględnia się roczny obrót z tytułu czynności, w związku z którymi przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, tzn. wartość transakcji, które zgodnie z art. 86 ust. 1, 8 i 9 ustawy, dają podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego. W mianowniku natomiast uwzględnia się całkowity obrót uzyskany z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego /czyli kwotę z licznika/ oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.Transport na potrzeby własne, otrzymane odszkodowania od kontrahentów oraz odsetki za zwłokę nie stanowią jakiejkolwiek z czynności podlegających ustawie o podatku od towarów i usług. Zatem nie uwzględnia się ich przy obliczaniu struktury sprzedaży.

Natomiast nie stosuje się przy ustalaniu struktury sprzedaży przepisów ustawy o podatku od towarów i usług do przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego przysługującego członkom na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, jeżeli nastąpiło ono przed upływem 5 lat od ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego przy spełnieniu naraz dwóch warunków: ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz zasiedlenie lokalu nastąpiło przed 1 maja 2004r. (art. 153 ust. 2).Jeżeli zaś ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub zasiedlenie tego lokalu nastąpiło po 1 maja 2004r., a przekształcenie tego prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub na odrębną własność lokalu nastąpi w ciągu 5 lat od ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu - czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 w związku z art. 43 ust. 7 ustawy o VAT. Do 31 grudnia 2007r. zarówno przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, jak i przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na odrębną własność lokalu jest opodatkowane stawką 0% na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. c/ cytowanej ustawy o VAT. Wówczas obrót z tytułu przekształcenia należy uwzględnić przy ustalaniu struktury sprzedaży /zarówno w liczniku jak i w mianowniku proporcji/.

Z kolei, jeżeli ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub zasiedlenie tego lokalu nastąpiło po 1 maja 2004r., a przekształcenie tego prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub na odrębną własność lokalu następuje po 5 latach od ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu - czynności te są zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Obrót z tego tytułu przy ustalaniu struktury sprzedaży należy ująć w mianowniku proporcji zgodnie z art. 90 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj