Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
GW-1/401/146/Z/06
z 20 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
GW-1/401/146/Z/06
Data
2006.02.20



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu



Słowa kluczowe
Numer Identyfikacji Podatkowej


Pytanie podatnika
Czy rada rodziców powinna mieć nadany numer identyfikacji podatkowej?


Na podstawie art.14 a §1 i § 4 ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity z 2005r., Dz. U. Nr 8 poz. 60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu na wniosek z dn. 09.12.2005r. ( wpływ w dn. 22.12.2005r.) Rady Rodziców w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, udziela interpretacji w następującej sprawie. Rada Rodziców zwróciła się z zapytaniem czy powinna mieć nadany numer identyfikacji podatkowej zgodnie z ustawą z dnia 13 października 1995r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, jeżeli nie osiąga dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym ani nie jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych i składek na ubezpieczenia społeczne. Zdaniem podatnika rada rodziców nie musi posiadać numeru identyfikacji podatkowej.Organ podatkowy stwierdza, że nie zgadza się z przedstawionym stanowiskiem strony, o ile stan faktyczny przedstawiony w piśmie zgodny jest ze stanem rzeczywistym.

Zgodnie z brzmieniem art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników ( Dz. U. 2004, Nr 269, poz. 2681 z zm.) osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymują numery identyfikacji podatkowej. Stosownie do ust. 2 ww. przepisu obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają również (...) płatnicy podatków. Powyższe oznacza, że obowiązek dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego dotyczy podmiotów, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami lub płatnikami podatków. Podkreślenia wymaga fakt, że status podatnika określonego podatku dany podmiot zachowuje także wtedy gdy jest zwolniony z tego podatku ( tak podmiotowo jak i przedmiotowo ).

Interpretacja jest aktualna wg stanu prawnego na dzień jej dokonania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego. Organ podatkowy informuje, iż zgodnie z przepisem art. 14 b § 1 wyżej wymienionej ustawy niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika. Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14 a § 1 wyżej wymienionej ustawy, służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Opłata skarbowa od wniesionego zażalenia wynosi 5 zł.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj