Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-6/443-64/05
z 10 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-6/443-64/05
Data
2006.03.10



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy podatek VAT naliczony w zakupach upominków (gratisów) podlega odliczeniu od podatku VAT w pełnej wysokości?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14.12.2005 r. wpłynął wniosek podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług w zakresie przeglądów rejestracyjnych samochodów. Świadczenie powyższych usług opodatkowane jest 22 % stawką podatku VAT.

W celach marketingowych, aby zachęcić klientów do wykonywania przeglądów rejestracyjnych podatnik oferuje tzw. gratisy, czyli drobne upominki, które klient korzystający z usługi może sobie wybrać. Są to m.in. breloczki, kalkulatory, płyny do spryskiwaczy, latarki, samochodowe odświeżanie powietrza, szampony itp. Cena jednostkowa zakupu netto takiego upominku wynosi od 5 do 15 zł. Klient otrzymuje upominek nieodpłatnie, a otrzymanie prezentu nie jest przez klienta potwierdzane w formie pisemnej. Podatnik nie prowadzi również ewidencji klientów, którzy prezenty powyższe otrzymali.

Zapytanie dotyczy:

Czy podatek VAT naliczony w zakupach w/w gratisów podlega odliczeniu od podatku VAT w pełnej wysokości?

Stanowisko podatnika:
Podatek VAT wynikający z faktur dokumentujących zakup upominków wydawanych później w ramach sprzedaży promocyjnej podlega odliczeniu w całości, gdyż służy w całości sprzedaży opodatkowanej. Świadczenie usług w zakresie przeglądów rejestracyjnych samochodów podlega opodatkowaniu 22 % stawką podatku VAT.

Zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stosownie do swojej właściwości Naczelnik Urzędu Skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

W zakresie obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego znajdują zastosowanie przepisy art. 86 ust. 1 oraz art. 86 ust. 8 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 14, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z przepisu powyższego wynika, że podstawowym warunkiem uprawniającym do skorzystania z prawa obniżenia podatku należnego o podatek naliczony jest istnienie związku ponoszonych wydatków z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

Odnosząc się zaś do uregulowań zawartych w art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług – obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem z podatku dochodowego.

Ponadto zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 2 ustawy o VAT podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jeżeli nabyte lub importowane towary i usługi dotyczą czynności o których mowa w art. 7 ust. 3-7 ustawy o podatku VAT, a więc odnoszących się między innymi do prezentów o małej wartości (określonych w art. 7 ust. 4 w/w ustawy), które nie stanowią dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 pkt 2 i ust. 3, 4 ustawy o VAT.

Podatnik ma zatem prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów mających status małych prezentów, będących następnie przedmiotem nieodpłatnego przekazania.

Biorąc pod uwagę w/w stan prawny, przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny oraz zapytanie podatnika stwierdzić należy, że podatnikowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT od nabytych „gratisów” (prezentów) nie mieszczących się w definicji prezentów małej wartości jeżeli ich przekazanie wiązać się będzie bezpośrednio z wykonywaniem czynności opodatkowanych o ile wydatki na ich nabycie stanowią koszt uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Ze stanu prawnego przedstawionego w zapytaniu, stanu faktycznego sprawy oraz zapytania podatnika wynika, że stanowisko Pana w powyższej sprawie jest prawidłowe.

Pouczenie

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14 a § 4 oraz art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj