Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdyni
PP3/443-0095/05
z 27 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP3/443-0095/05
Data
2005.10.27



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
opodatkowanie
podatek od towarów i usług
zawieszenie działalności gospodarczej
zwolnienia podmiotowe


Pytanie podatnika
Czy w przypadku zawieszonej działalności gospodarczej limit 10.000 euro podatnik powinien liczyć w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży w 2005r?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. Nr 8 z 2005r., poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21.09.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zwolnienia podmiotowego w podatku VAT w przypadku zawieszonej działalności gospodarczej,

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 21.09.2005r. podatnik zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe i kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, podatnik od 03.11.1997r. prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Na podstawie art.113 ust.1 ustawy PTU korzysta ze zwolnienia w podatku od towarów i usług. W okresie od dnia 01.02.2004r. do dnia 31.07.2005r. podatnik zawiesił działalność gospodarczą.

Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy w związku z tym, że przepisy dotyczące podatku od towarów i usług nie przewidują możliwości zawieszenia działalności gospodarczej, to limit określony w art.113 ust.1 ustawy PTU (10.000 euro) podatnik powinien liczyć w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży w 2005r.

Wg podatnika, nie jest on podatnikiem rozpoczynającym działalność gospodarczą i podlega przepisom art.113 ust.1 ustawy o VAT.

Organ podatkowy wyjaśnia co następuje:

W myśl art.5 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 z późn.zm.) zwanej dalej ustawą PTU, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art.113 ust.1 ustawy PTU zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Do wartości sprzedaży, o której mowa w w/cyt. przepisie nie wlicza się również odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, stosownie do art.113 ust.2 ustawy o VAT.

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie podatnik prowadząc działalność gospodarczą korzysta ze zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług na podstawie art.113 ust.1 ustawy PTU. W okresie od dnia 01.02.2004r. do dnia 31.07.2005r. podatnik nie dokonywał sprzedaży, gdyż zawiesił prowadzoną przez siebie działalność gospodarczą.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia zawieszenia działalności gospodarczej. Kwota 10.000 euro wynikająca z art.113 ust.1 ustawy PTU dająca prawo do zwolnienia z podatku od towarów i usług obowiązuje w pełnej wysokości ustalonej na dany rok, niezależnie od złożenia przez podatnika informacji o czasowym zaprzestaniu działalności gospodarczej (zawieszeniu) w trakcie roku podatkowego, a następnie jej ponownym wznowieniu. Fakt zawieszenia działalności gospodarczej związany z czasowym zaprzestaniem dokonywania sprzedaży nie ma wpływu na zmniejszenie limitu, tj. kwoty uprawniającej do korzystania ze zwolnienia w podatku od towarów i usług. Czasowe zawieszenie działalności w trakcie roku podatkowego nie jest tożsame z jej likwidacją, dlatego też mają tu zastosowanie takie same przepisy jak w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej.

W związku z powyższym przedstawione przez podatnika stanowisko w złożonym dnia 21.09.2005r. wniosku jest prawidłowe.

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj