Interpretacja Urzędu Skarbowego w Staszowie
PD/415-12/05
z 24 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-12/05
Data
2005.11.24



Autor
Urząd Skarbowy w Staszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
kasa
kasa mieszkaniowa


Pytanie podatnika
Czy wystarczającym dowodem na wykorzystanie środków pieniężnych zgromadzonych w kasie mieszkaniowej będzie dowód wpłaty do dewelopera na poczet umowy na zakup mieszkania ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Staszowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu złożonego wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny
- uznać stanowisko strony za prawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że na podstawie zawartej umowy z Kasą Mieszkaniową poniósł Pan wydatki na systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym według zasad określonych w odrębnych przepisach i korzystał Pan z tego tytułu z odliczeń od podatku dochodowego. Następnie w 2005 r. roku dokonał Pan cesji umowy na rzecz syna, który oszczędności zgromadzone w kasie mieszkaniowej zamierza wydatkować na zakup mieszkania u dewelopera.

W związku z rodzącymi się wątpliwościami w tym zakresie pyta Pan:czy wystarczającym dowodem aby nie utracić prawa do nabytej ulgi jest przedstawiony przez syna dowód wpłaty do dewelopera, jeżeli przeniesienie własności mieszkania na syna nastąpi dopiero w 2007 r.

Jednocześnie wyraża Pan pogląd, iż wystarczy dowód wpłaty do dewelopera aby nie utracić nabytego wcześniej prawa do ulgi budowlanej.

Naczelnik tut. Urzędu analizując przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz wyrażoną opinię podziela Pana stanowisko w powyższej sprawie.

Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Z 2001 r. Nr 134, poz. 1509 ze zm.) w związku z art. 27a ust. 13 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.01.2002 r., utrata przez podatnika prawa do wykorzystanych odliczeń związanych z systematycznym oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej następuje na skutek:
– wycofania oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę;
– przeniesienia uprawnień do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych.

Z brzmienia art. 27a ust. 13 pkt 5 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika zatem, iż przeniesienie uprawnień do rachunku oszczędnościowo-kredytowego w kasie mieszkaniowej przez osobę korzystającą z ulgi podatkowej z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej na rzecz dzieci własnych i przysposobionych, nie powoduje konieczności zwrotu przez nią uprzednio odliczonych kwot z tego tytułu. Jednakże należy zauważyć, iż w momencie przeniesienia praw do rachunku oszczędnościowo-kredytowego, obowiązek ewentualnego zwrotu ulgi z tytułu systematycznego oszczędzenia w kasie mieszkaniowej, będzie ciążył na dziecku, które w wyniku dokonanej cesji przejęło prawa dorachunku oszczędnościowo-kredytowego i wystąpi w sytuacji, kiedy dziecko nie wydatkuje kwot zgromadzonych na rachunku na cele systematycznego oszczędzania lub wycofa oszczędności z kasy mieszkaniowej przed upływem okresu systematycznego oszczędzania.

Zatem zgodnie z powołanym wyżej przepisem ustawy o podatku dochodowym, obowiązek udokumentowania, iż wydatki wycofane z kasy mieszkaniowej po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania, spoczywa na osobie wycofującej oszczędności z kasy mieszkaniowej, czyli na dziecku, na rzecz którego przeniesiono uprawnienia do rachunku. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że wydatkowanie oszczędności gromadzonych na rachunku oszczędnościowo-kredytowym należy dokonać w roku faktycznego ich wycofania. Jeżeli więc wypłata przedmiotowych oszczędności nastąpi w 2005 r. okres, w którym powinny być wydatkowane, upływaz końcem tego właśnie roku.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym nie precyzują jak należy udokumentować przeznaczenie oszczędności wycofanych z kasy mieszkaniowej na określone cele mieszkaniowe. Tym samym jako dokument potwierdzający poniesienie wydatków na wyżej wymienione cele można uznać m. in.: fakturę, rachunek, dowód wpłaty, umowę przedwstępną lub akt notarialny. Oczywiście w przypadku syna na rzecz którego scedował Pan uprawnienia do rachunku, dowody wpłat na rzecz dewelopera muszą zostać ostatecznie potwierdzone aktem notarialnym.

Biorąc powyższe pod uwagę oraz przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik tut. Urzędu postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj