Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
PV/443-437/IV/2005/MS
z 3 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-437/IV/2005/MS
Data
2006.01.03



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
rekompensata kosztów
świadczenie usług
zakres usługi
zwrot podatku


Pytanie podatnika
Czy wystawiając fakturę VAT kontrahentowi zagranicznemu za usługi świadczone na terytorium Polski, polegające na dostosowaniu linii produkcyjnej skierowanej do pakietu zamówień, prawidłowo rozpoznaje daną transakcję dla potrzeb ustawy o podatku od towarów i usług jako świadczenie usług podlegające opodatkowaniu VAT stawką w wysokości 22%?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 14.10.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 19.10.2005r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług usług polegających na przygotowaniu produkcji

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik dokonuje transakcji handlowych (kontrakt produkcyjny) z kontrahentem zagranicznym mającym swoją siedzibę na terytorium Szwecji i zarejestrowanym tam jako podatnik podatku od wartości dodanej. Zgodnie z zamówieniem kontrahenta zagranicznego Podatnik świadczy usługę, za którą otrzymuje wynagrodzenie i w celu wykonania której ponosi koszty technicznego przygotowania produkcji takie, jak: wynagrodzenie pracowników, zakup narzędzi oraz inne koszty zewnętrzne służące do przygotowania matrycy skierowanej do odpowiedniego pakietu zamówień produkcji seryjnej.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem czy wystawiając fakturę VAT kontrahentowi zagranicznemu za usługi świadczone na terytorium Polski, polegające na dostosowaniu linii produkcyjnej skierowanej do pakietu zamówień, prawidłowo rozpoznaje daną transakcję dla potrzeb ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) – dalej zwanej ustawą o VAT, jako świadczenie usług podlegające opodatkowaniu VAT stawką w wysokości 22%.

Zdaniem Wnioskodawcy, przedstawione w stanie faktycznym czynności, jako świadczenie usług wykonanych na terytorium Polski, podlegają opodatkowaniu stawką w wysokości 22%. Natomiast kontrahentowi zagranicznemu przysługuje refundacja podatku naliczonego, zapłaconego Podatnikowi w związku z zakupem usługi.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa, tut. Organ stwierdza, co następuje:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają, na podstawie przepisów art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Przez świadczenie usług, o którym stanowi art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się natomiast każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o VAT, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Definicja „świadczenia usług” ma zatem charakter dopełniający definicję „dostawy towarów” i jest wyrazem realizacji zasady powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług wszelkich transakcji wykonywanych przez podatników w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż przed przystąpieniem do realizacji kontraktu produkcyjnego Podatnik, w zamian za wynagrodzenie, dokona technicznego przygotowania produkcji. Z uwagi na zasadę, iż zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby, usługi) Podatnik uznał dostosowanie linii produkcyjnej, skierowanej do pakietu zamówień kontrahenta, za odrębną usługę, podlegającą stosownej wycenie, nie wkalkulowaną w cenę zasadniczego zamówienia (w zakresie produkcji).

Uznanie przedmiotowych czynności za odrębną usługę świadczoną przez Podatnika na rzecz kontrahenta skutkowało będzie, w ocenie tut. Organu, ich opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług na podstawie wyżej cytowanych przepisów art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT.

Jak zauważył Wnioskodawca, zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w przepisie art. 27 ust. 1 ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług, tym samym miejscem opodatkowania danej czynności, jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28. Wobec powyższego Podatnik będzie obowiązany, na podstawie art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Na podstawie przepisów art. 41 ust. 1 ustawy o VAT podstawowa stawka podatku od towarów i usług wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednocześnie tut. Organ nadmienia, iż podmiotom nieposiadającym siedziby, miejsca zamieszkania albo stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju, niezarejestrowanym na potrzeby podatku od towarów i usług na terytorium kraju, przysługuje zwrot podatku od towarów i usług, naliczonego przy nabyciu towarów i usług, na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom (Dz. U. Nr 89, poz. 851) po spełnieniu szeregu warunków w nim wymienionych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj