Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-217-1-2/06
z 9 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-217-1-2/06
Data
2006.02.09



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
nagrody w konkursach
nieodpłatne przekazanie rzeczy
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
czy w stosunku do towarów , co do których Radio odliczyło część podatku naliczonego , w przypadku ich przekazania np. na antenie radiowej czy też w trakcie imprez plenerowych (a więc na cele związane z prowadzoną działalnością ) , należy naliczyć podatek należny ?


POSTANOWIENIE Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60 ze zmianami ) , Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 05 grudnia 2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie rozliczenia podatku od towarów i usług w związku z nieodpłatnym przekazaniem nagród na imprezach plenerowych-stwierdza, iż stanowisko podatnika jest nie prawidłowe .

UZASADNIENIE Pismem z dnia 05 grudnia 2005 r. Jednostka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Podstawowymi usługami świadczonymi przez Podatnika są usługi radia (polegające głównie na emisji programu radiowego PKWiU – 92.20.11-00.00), które są zwolnione od podatku VAT na podstawie poz. 12 załącznika nr 4 do ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) oraz usługi reklamowe (polegające na emisji reklam – PKWiU – 74.4), które z kolei są opodatkowane. Jednostka jest spółką radiofonii publicznej w rozumieniu art. 26 ust. 3 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (t.j. Dz. U. z 2004 roku nr 253, poz. 2531 ze zm.). Zgodnie z art. 31 ust. 1 i 2 tej ustawy przychodami spółek, o których mowa w art. 26 ust. 2 i 3 ustawy są wpływy pochodzące: - z opłat abonamentowych, odsetek za zwłokę w ich uiszczaniu oraz kar za używanie niezajestrowanych odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych, z zastrzeżeniem art. 8 ust. 1; - z obrotu prawami do audycji; - z reklam i audycji sponsorowanych; - z innych źródeł - z dotacji otrzymywanych z budżetu państwa.

W rozporządzeniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 3 czerwca 2004 roku w sprawie uzupełnienia opisu zasad prowadzenia dokumentacji związanej z polityką rachunkowości w spółkach radiofonii i telewizji publicznej oraz określenia sposobu sporządzenia sprawozdań kwartalnych i rocznych składanych Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji przez spółki radiofonii i telewizji publicznej - nałożono na obowiązek prowadzenia odrębnej ewidencji przychodów i kosztów oraz wpływów i wydatków związanych z realizacją zadań publicznej radiofonii i telewizji.

Ponadto Spółka w ramach działalności przekazuje słuchaczom na antenie radiowej lub też w trakcie organizowanych imprez plenerowych z tytułu udziału w różnego rodzaju konkursach , materiały reklamowe , informacyjne oraz nagrody w stosunku do których odliczono podatek VAT W związku z powyższym Jednostka zadaje pytanie :

-czy w stosunku do towarów , co do których Radio odliczyło część podatku naliczonego , w przypadku ich przekazania np. Na antenie radiowej czy też w trakcie imprez plenerowych (a więc na cele związane z prowadzoną działalnością ) , należy naliczyć podatek należny ?

Jednostka stoi na stanowisku , że nieodpłatne przekazanie nagród nie podlega opodatkowaniu VAT.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu wyjaśnia co następuje .

Stosownie do art. 7 ust.2 pkt.2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. O podatku od towarów i usług (dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zmian. ) przez dostawę towarów , o której mowa w art.5 ust. 1 pkt.1 rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów bez wynagrodzenia , należących do jego przedsiębiorstwa (w szczególności darowizny )na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem – jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, od tych czynności , w całości lub w części . Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje zgodnie z art.86 ust.1 cyt. ustawy o VAT w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zgodnie natomiast z art 7 ust. 3 ww. ustawy przepisów tych nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek , jeżeli ich przekazanie ( wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem. Wobec powyższych unormowań odpłatną dostawą towarów jest przekazanie - wręczenie bez wynagrodzenia przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa w formie prezentów (darowizn) przekraczających małą wartość ( art. 7 ust.4 ) oraz nie mających statusu próbek - na cele wiążące się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem, pod warunkiem , że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części. Mając powyższe na uwadze , jeżeli Podatnik przekazuje nagrody w ramach prowadzonych konkursów ( nie będące prezentami o małej wartości lub próbkami ), przekazanie to podlega opodatkowaniu jako odpłatna dostawa towarów , pod warunkiem, że podatek naliczony w związku z nabyciem lub wytworzeniem powyższych nagród podlega odliczeniu. Natomiast nie podlega opodatkowaniu przekazanie przedmiotowych nagród, jeżeli spełniają one kryteria zakwalifikowania ich do prezentów o małej wartości , o których mowa w art. 7 ust.4 cyt. ustawy przekazywanych jednej osobie.

Po dokonaniu analizy przedstawionego w piśmie stanu faktycznego oraz prawnego Naczelnik tutejszego Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko podatnika jest nieprawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje również , iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , płatnika lub inkasenta , wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj