Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PP-3/449/7/06
z 19 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-3/449/7/06
Data
2006.04.19



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości
towar używany


Pytanie podatnika
Jaką stawkę należy zastosować do dostawy nieruchomości zabudowanej budynkiem przeznaczonym do rozbiórki?


D E C Y Z J A

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie po zapoznaniu się z postanowieniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu z dnia 28.10.2005 r. nr PP/443/69A/05 w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.)zmienia z urzędu przedmiotowe postanowienie.

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem z dnia 22.07.2005 r. (wpływ do Urzędu Skarbowego w dniu 29.07.2005 r.), uzupełnionym pismem z dnia 28.10.2005 r., Spółka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej.
Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynikało, iż Spółka jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości - działki o powierzchni 0,0065 ha, w rejestrze gruntów sklasyfikowanej jako grunty rolne zabudowane, na której znajduje się budynek mieszkalny (dom jednorodzinny) przeznaczony do wyburzenia. Obowiązek rozbiórki wynika z ostatecznej decyzji administracyjnej. Obszar, na którym położona jest przedmiotowa nieruchomość, nie jest objęty planem zagospodarowania przestrzennego.

Nieruchomość ta została w latach 70-tych wykupiona przez Zakłady... od osoby prywatnej, a następnie w 2000 r. wniesiona aportem do Spółki.
Zapytanie Spółki (pytanie nr 2) dotyczyło stawki podatku VAT jaką należy zastosować w przypadku zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu zabudowanego ww. budynkiem przeznaczonym do rozbiórki.
Zdaniem Spółki zarówno dla dostawy budynku mieszkalnego przeznaczonego do rozbiórki, jaki i przy zbyciu prawa wieczystego użytkowania, należy zastosować 7% stawkę podatku VAT zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54, poz. 535 ze zm.) oraz z § 5 ust. 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu w postanowieniu z dnia 28.10.2005 r. uznał stanowisko Spółki za nieprawidłowe. Stwierdził, iż dostawa przedmiotowego budynku nie może korzystać z preferencyjnej stawki, określonej w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o VAT, gdyż obiekt ten nie służy i w przyszłości nie będzie służył celom mieszkaniowym.
Po zapoznaniu się z aktami sprawy Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie stwierdza.
Jeżeli przed wydaniem decyzji o rozbiórce, opisany w zapytaniu dom jednorodzinny, był zaliczony zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych do budynków mieszkalnych (dział 11 PKOB), to sam fakt przeznaczenia go do rozbiórki nie powoduje, iż zmienia się jego klasyfikacja. W związku z powyższym, aby ustalić właściwą stawkę podatku dla dostawy przedmiotowego domu jednorodzinnego, należy odwołać się do przepisów ustawy o VAT regulujących wysokość stawki podatku dla dostaw obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe. Przez pierwsze zasiedlenie rozumie się - zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT - wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.
Nieruchomość, na której posadowiony jest przedmiotowy budynek, została w latach 70-tych wykupiona przez Zakłady ... od osoby fizycznej. W świetle powyższego uzasadnione wydaje się domniemanie, iż obiekt ten spełnia przesłanki wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, a tym samym jego dostawa będzie zwolniona z opodatkowania. Zwolnienie będzie miało w takim przypadku zastosowanie także do zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 12 ww. rozporządzenia Ministra Finansów.

Gdyby jednak przedmiotowy budynek nie był nigdy zasiedlony - jego dostawę należałoby opodatkować 7% stawką podatku VAT, zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o VAT. Zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, na którym posadowiony jest ten budynek, byłoby w takiej sytuacji opodatkowane również 7% stawką podatku na podstawie § 5 ust. 7 ww. rozporządzenia Ministra Finansów.
Informacja zawarta w postanowieniu Naczelnika Urzędu Skarbowego jest zatem niezgodna ze stanem prawnym mającym zastosowanie w zakresie stanu faktycznego przestawionego we wniosku przez Spółkę.

Z w/wymienionych względów, kierując się postanowieniami art. 14b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej, Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie orzekł jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę; traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Od niniejszej decyzji służy odwołanie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie.
Odwołanie wnosi się w terminie 14 od dnia doręczenia decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj