Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PD-2-415/120/06
z 18 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-2-415/120/06
Data
2006.05.18



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z innych źródeł


Słowa kluczowe
działki
odszkodowania
zniszczenie


Pytanie podatnika
Czy w rozliczeniu rocznym należy uwzględnić otrzymane odszkodowanie za zniszczone drzewka na działce, wykazane w otrzymanym przez podatnika PIT-8C?


Podatniczka w 2005 roku otrzymała przekazem pocztowym kwotę 781 zł od Zakładów Chemicznych tytułem odszkodowania za zniszczone drzewka na działce. Skalę szkody wycenił rzeczoznawca. W marcu 2006r. podatniczka otrzymała od Zakładów Chemicznych PIT 8C w którym wykazano powyższa kwotę jako dochód. Podatniczka skorygowała złożone już rozliczenie roczne doliczając wypłacone odszkodowanie W związku z tym podatniczka zwróciła się z zapytaniem czy należy wykazać otrzymane odszkodowanie w rozliczeniu rocznym?
Podatniczka uważa, że otrzymane odszkodowanie nie stanowi jej dochodu do opodatkowania.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu informuje, że nie zgadza się ze stanowiskiem podatnika o ile stan faktyczny opisany we wniosku zgodny jest ze stanem rzeczywistym.

Jedna z podstawowych reguł obowiązujących w podatku dochodowym od osób fizycznych jest wyrażona w art.9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz.176 ze zm) jako zasada powszechności opodatkowania.

Wszelkie ulgi i zwolnienia podatkowe stanowią odstępstwo od zasady powszechności opodatkowania. Konsekwencją powyższego jest wyjątkowy charakter ulg i zwolnień pojmowanych ściśle i zawężająco.

Katalog zwolnień przedmiotowych zawarty jest w w art.21 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jest to katalog zamknięty i nie można interpretować go rozszerzająco.

Stosownie do postanowień art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. "g" w/w ustawy wolne od podatku dochodowego są otrzymywane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem (...) odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.
Zgodnie zaś z treścią art.21 ust.1 pkt 3b ustawy, wolne od podatku dochodowego są inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie.

Z literalnego brzmienia powołanego przepisu jednoznacznie wynika, iż nie wszystkie odszkodowania otrzymywane przez osoby fizyczne wolne są od podatku dochodowego. Przedmiotowym zwolnieniem nie są objęte odszkodowania, które wynikają z zawartych umów i ugód chyba, że ich wysokość została określona w wyroku lub ugodzie sądowej.

Z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika aby wartość odszkodowania określona została w wyroku lub ugodzie sądowej. Zatem otrzymane odszkodowanie nie będzie korzystać ze zwolnienia o którym mowa w art.21 ust.1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W oparciu o powyższe organ podatkowy, stwierdza, iż wypłacone w 2005 r. odszkodowanie stanowi przychód, o którym mowa w art.20 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 27 i 45 w/w ustawy, tj. z zastosowaniem skali podatkowej.

Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej wydania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj