Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP II 443/440/351/05
z 28 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP II 443/440/351/05
Data
2005.11.28



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
deklaracje
faktura korygująca
nabycie wewnątrzwspólnotowe
rozliczanie podatku od towarów i usług
zmiana rozliczenia


Pytanie podatnika
Zapytanie Podatnika dotyczy wskazania okresu rozliczeniowego, w którym powinien wykazać w deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7 oraz w informacji podsumowującej VAT-UE, credit notę wystawioną przez dostawcę wewnątrzwspólnotowego, w związku z zafakturowaniem wyższej ilości towarów, niż faktycznie otrzymane przez nabywcę.


Z treści złożonego wniosku wynika, że Podatnik kupił surowce od kontrahenta wewnątrzwspólnotowego. Zakupione materiały otrzymał i przyjął do magazynu w czerwcu 2005 r. Faktura dokumentująca wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów została wystawiona przez dostawcę z dniem 16 czerwca 2004 r. Otrzymaną fakturę Spółka zaksięgowała w księgach rachunkowych w czerwcu 2005 r. Do wyceny faktury, zarówno dla potrzeb ustawy o rachunkowości, jak i dla potrzeb podatku od towarów i usług, Spółka przyjęła kurs NBP z dnia wystawienia faktury pierwotnej. Fakturę wewnętrzną do faktury pierwotnej Spółka wystawiła ostatniego dnia miesiąca tj. 30 czerwca 2005 r., według kursu z dnia wystawienia faktury pierwotnej. Jako moment powstania obowiązku podatkowego Spółka przyjęła datę wystawienia faktury. Podatek od towarów i usług z tytułu przedmiotowej transakcji Spółka rozliczyła w deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7 złożonej za miesiąc czerwiec 2005 r. i ujęła w informacji podsumowującej za II kwartał 2005 r. Po otrzymaniu faktury Spółka stwierdziła, że została przez dostawcę obciążona za większą ilość towaru, niż faktycznie otrzymała. Uwzględniając zaistniały błąd dostawca wystawił w dniu 23 czerwca 2005 r. credit notę, którą Spółka otrzymała 4 lipca 2005 r. Fakturę wewnętrzną do noty uznaniowej Spółka wystawiła 16 lipca 2005 r, według kursu z dnia wystawienia faktury pierwotnej. Notę uznaniową z tytułu zafakturowania wyższej ilości towarów i w konsekwencji zwiększenia ceny sprzedaży, Podatnik rozlicza z dostawcą poprzez potrącenie z płatności za fakturę, której nota dotyczy lub potrąca z najbliższej płatności na rzecz tego dostawcy.
Zdaniem Podatnika, uwzględnienie przez wewnątrzwspólnotowego dostawcę zaistniałego błędu poprzez zafakturowaniem wyższej ilości towarów, niż faktycznie otrzymane przez nabywcę, należy ująć w deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7, jak i w informacji posumowującej VAT-UE, w rozliczeniu za okres, w którym Spółka otrzymała dokumentującą to zdarzenie credit notę. W ocenie Spółki, w przedstawionym stanie faktycznym, ma ona obowiązek rozliczenia ww. czynności w deklaracji VAT-7 za lipiec 2005 r. i w informacji podsumowujacej VAT-UE za III kwartał 2005 r.
W ocenie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu przedstawione przez Podatnika stanowisko w sprawie jest nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. W myśl art. 31 ust. 3 ww. ustawy, przy ustalaniu podstawy opodatkowania, o której mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepis art. 29 ust. 4, zgodnie z którym obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.
Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu wskazuje, że z cytowanych powyżej przepisów ustawy wynika obowiązek prawidłowego wykazania obrotu (podstawy opodatkowania) i kwot podatku należnego. Zatem w przypadkach, gdy przyczyną wystawienia przez dostawcę faktury korygującej (credit noty) zwiększającej bądź zmniejszającej wartość dostawy, w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, związanej z pomyłkami, błędami np. z pomyłką w cenie, korekty należy dokonać w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonanego nabycia, bowiem wartość dostawy została błędnie zadeklarowana.
Zdaniem tut. organu podatkowego, w przedstawionym stanie faktycznym mamy do czynienia z taką sytuacją, bowiem wartość dostawy w momencie wystawienia faktury została wykazana w nieprawidłowej wysokości i w związku z powyższym uległa korekcie, co potwierdza wystawiona przez dostawcę credit nota.
Stosownie do art. 20 ust. 5 ww. ustawy, w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 6-9. W myśl ust. 6 powyższego przepisu, w przypadku gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.
Zatem w przedmiotowej sprawie obowiązek podatkowy z tytułu dokonanego przez Spółkę wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów powstał w czerwcu 2005 r. W konsekwencji Spółka, w związku z uznaniem przez dostawcę błędu w postaci zafakturowania wyższej ilości towarów, niż faktycznie otrzymane przez nabywcę, powinna złożyć korekty deklaracji i rozliczyć powyższe zdarzenie w deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7 za miesiąc czerwiec 2005 r. i w informacji podsumowującej VAT-UE za II kwartał 2005 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj