Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto
ZPA/443-34/2006
z 29 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZPA/443-34/2006
Data
2006.06.29



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
usługi turystyczne
zaliczka na poczet ceny


Pytanie podatnika
Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem, kiedy powinien ewidencjonować w kasie rejestracyjnej zaliczki otrzymane na poczet świadczonych usług turystycznych, czy należy uwzględnić je w miesiącu ich otrzymania w specjalnej pozycji "F" a podatek od towarów i usług od ustalonej kwoty marży rozliczyć w miesiącu realizacji usługi, tj. w tym samym lub następnym miesiącu.


Dnia 27 kwietnia 2006r. podatnik złożył w trybie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawa o VAT, dotyczący ewidencjonowania w kasie rejestrującej otrzymanych zaliczek na poczet świadczonych usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi turystyczne (turystyka dziecięca), których podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest kwota marży. Na podstawie zawartych umów podatnik otrzymuje zaliczki na poczet realizacji przyszłych imprez turystycznych, w niektórych przypadkach wynoszą one nawet 100% wartości usługi.

Zdaniem podatnika, w każdym przypadku przyjęcia zaliczki powinien je zaewidencjonować w kasie rejestrującej w dniu ich otrzymania, bez wyodrębnienia kwoty podatku od towarów i usług (z uwagi na sprzedaż usług opodatkowanych tylko od marży) - w poz. dodatkowej "F", specjalnie dodanej do sprzedaży usług turystycznych.

Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego podziela stanowisko podatnika zawarte w przedmiotowym wniosku i stwierdza co następuje:

Zasady ewidencjonowania sprzedaży przez osoby świadczące usługi turystyczne na rzecz osób wymienionych w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT przy zastosowaniu kas rejestrujących, w przypadku gdy podstawę opodatkowania stanowi marża określone zostały w § 5 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zm.). Przepis ten stanowi, że podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, u których podstawą opodatkowania jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za wykonywane usługi w ramach umowy agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze albo też marża, ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiąganego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników.

Z kolei przepis § 5 ust. 1 w/w rozporządzenia mówi, że podatnicy prowadzący ewidencje przy zastosowaniu kas rejestrujących, są obowiązani do dokonywania rejestracji każdej sprzedaży przy zastosowaniu kasy i dokonywania wydruku z każdej sprzedaży paragonu fiskalnego lub faktury VAT oraz do wydawania oryginału wydrukowanego dokumentu nabywcy.

Ze względu na specyfikę prowadzonej działalności, tj. świadczenie usług turystyki, w przypadku których zapłata z reguły dokonywana jest przed ich wykonaniem (najczęściej jest to forma zaliczki) należy przyjąć, iż wypełnienie tego obowiązku jest możliwe w momencie otrzymania zapłaty (zaliczki) od nabywców tych usług.

W § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) postanowiono, iż w przypadku świadczenia usług turystyki opodatkowanych według szczególnej procedury, o której mowa w art. 119 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą ustalenia marży, nie później jednak niż 15 dnia od dnia wykonania usługi. Minister Finansów wydał ten przepis korzystając z delegacji ustawowej zapisanej w art. 19 ust. 22 ustawy o VAT.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, przedmiotem czynności wykonywanych przez Stronę jest świadczenie usług turystycznych, których podstawą opodatkowania jest ustalona przez podatnika kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku - zgodnie z zasadami określonymi w art. 119 ustawy o VAT. Na realizację przyszłych imprez turystycznych wnioskodawca otrzymuje zaliczki.

Zatem biorąc powyższe regulacje, w kasie rejestrującej należy ewidencjonować otrzymane zaliczki na poczet świadczenia przedmiotowych usług - (por. § 5 ust. 1 rozporządzenia z dnia 4.07.2002r.), wykorzystując do tego celu pozycję dodatkową "F" kasy, specjalnie wydzieloną do sprzedaży usług turystycznych.

Ostateczne rozliczenie usługi turystyki i obowiązek podatkowy powstaje u podatnika w chwili ustalenia marży, nie później jednak niż 15 dnia od dnia wykonania usługi - (por. § 3 ust. 1 cytowanego rozporządzenia z dnia 27.04.2004 r.). Tym samym obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług nie powstaje w momencie przyjęcia zaliczki.

Mając na uwadze powyższy stan faktyczny i prawny orzeczono jak w sentencji.

Wniosek w części dotyczącej interpretacji przepisów z zakresu podatku dochodowego zostanie rozpatrzony w odrębnym postanowieniu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań Nowe - Miasto informuje, że powyższa interpretacja jest oparta o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dacie wydania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj