Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
DP5/423-50/05/5375/2006
z 18 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP5/423-50/05/5375/2006
Data
2006.01.18



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
akcje pracownicze
koszty uzyskania przychodów
sprzedaż akcji
uchwała wspólników
zakup akcji


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się o rozstrzygnięcie, czy strata traktowana jako różnica między ceną nabycia akcji własnych, a ceną sprzedaży akcji pracownikom zmniejsza podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, na wniosek Strony z dnia 3.11.2005 r. (data wpływu 7.11.2005 r.) dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sprzedaży akcji pracownikom stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Podatnik zwrócił się o rozstrzygnięcie, czy strata traktowana jako różnica między ceną nabycia akcji własnych, a ceną sprzedaży akcji pracownikom zmniejsza podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, iż Spółka dokonała skupu akcji własnych od byłych pracowników. Procedura ta została przeprowadzona zgodnie z uchwałą WZA w trybie art. 362 § 1 KSH - "nabycie akcji, które mogą być zaoferowane do nabycia pracownikom lub osobom, które były zatrudnione w Spółce lub Spółce z nią powiązanej przez okres co najmniej trzech lat". Proces nabywania akcji własnych został przeprowadzony przy zachowaniu warunków o których mowa w art. 362 § 2 KSH. Cena nabycia przedmiotowych akcji ukształtowana została na poziomie ceny, po jakiej dokonywała zakupu firma zewnętrzna - główny konkurent Spółek Grupy i była trzykrotnie wyższa od wartości nominalnej. Obecnie opracowywany jest regulamin udostępnienia nabytych akcji pracownikom w ramach akcjonariatu pracowniczego po cenie niższej niż rynkowa (t. j. nabycia). Według Podatnika nie występują przesłanki zakazujące rozliczenia straty powstałej z tytułu sprzedaży akcji z innymi dochodami, dlatego powstała strata zmniejsza podstawę do opodatkowania.

Naczelnik tut. Urzędu w odpowiedzi na zapytanie stwierdza co następuje:
W myśl art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.), dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą. Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, (...). Na mocy przytoczonego powyżej przepisu Podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na nabycie akcji przy ustaleniu kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia akcji. Przepis ten stanowi zatem o regule potrącalności kosztów - koszty są potrącalne w momencie zbycia akcji. Na podstawie art. 15 ust. 1 cyt. ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Kwalifikacji wydatku do kosztów uzyskania przychodów dokonuje sam Podatnik, ponieważ z tego faktu wywodzi on korzystne dla siebie skutki prawne. Zasadność zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów, jak i wysokość uzyskanego przychodu, winna udowodnić zatem Spółka.Jednakże zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej.
W świetle przedstawionych wyżej przepisów należy uznać, że konsekwencją przeprowadzonej transakcji sprzedaży akcji własnych Spółki, jest powstanie straty, stanowiącej różnicę pomiędzy przychodem t. j. uzyskaną ze sprzedaży akcji ceną, a kosztami poniesionymi podczas ich nabycia. Podczas ustalania kwoty przychodu powinien mieć zastosowanie przepis przywołanego wyżej art. 14 ust. 1 cyt. ustawy. Stosując cenę sprzedaży akcji w kwocie niższej niż wartość rynkowa Spółka poniesie konsekwencje przedstawione w zapisie art. 14 cyt. ustawy. W myśl art. 14 ust. 3, jeżeli wartość wyrażona w cenie określonej w umowie znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, organ podatkowy wezwie strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej.
Biorąc pod uwagę przedstawiony powyżej stan prawny należy stwierdzić, iż strata powstała z tytułu sprzedaży akcji własnych pracownikom będzie mogła być rozliczona podatkowo w sytuacji, gdy cena sprzedaży akcji nie będzie odbiegać od wartości rynkowej akcji.
Wobec powyższego, Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.W dniu wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie wniosku.

Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wadowicka 10 za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj