Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPD1/423/44/06/Mk/1
z 8 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPD1/423/44/06/Mk/1
Data
2006.06.08


Referencje


Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
przyspieszona amortyzacja
spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
stawka amortyzacyjna
stawka indywidualna


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy możliwości stosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej dla lokalu użytkowego, który jako środek trwały powstał w wyniku przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego w lokal stanowiący odrębną własność.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 16.03.2006r. (wpływ do tut. Urzędu 20.03.2006r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, dotyczącej możliwości stosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej dla lokalu użytkowego, który jako środek trwały powstał w wyniku przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego w lokal stanowiący odrębną własność, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że Spółka, wnosząc w roku 2001 pełny wkład budowlany, nabyła w Spółdzielni Mieszkaniowej w Gdyni spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego. Od tego czasu lokal ten był i dalej jest wynajmowany spółce prawa handlowego prowadzącej działalność w zakresie sprzedaży detalicznej odzieży damskiej. W dniu 10.06.2005r. Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej podjął uchwałę w sprawie określenia przedmiotu odrębnej własności lokali i na podstawie art. 42 ustawy z dnia 15.12.2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych postanowił określić przedmiot odrębnej własności lokali w przedmiotowej nieruchomości. Uchwała ta po wejściu w życie stanowiła podstawę do oznaczenia lokali i przypadających na każdy lokal udziałów w nieruchomości wspólnej przy zawieraniu umów o ustanowieniu odrębnej własności tych lokali przez Spółdzielnię na rzecz jej członków. W dniu 16.12.2005r. został podpisany akt notarialny o ustanowieniu odrębnej własności lokalu oraz o nieodpłatnym przeniesieniu własności pomiędzy zarządem Spółdzielni a zarządem Spółki. Przedmiotowe spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego znajduje się od dnia jego nabycia w ewidencji wartości niematerialnych i prawnych i jest amortyzowane stawką 2,5% rocznie, a jej wartość początkowa wynosi 1.372.757,40zł.

Zdaniem Spółki z chwilą podpisania umowy notarialnej o ustanowienie odrębnej własności lokalu pozyskała środek trwały, a ściślej mówiąc, zmienił się tytuł prawny do tego samego lokalu. W tym momencie spółdzielcze własnościowe prawo do tego lokalu winno być wykreślone z ewidencji wartości niematerialnych i prawnych i przeniesione w tzw. "rozwiniętym szyku" do ewidencji środków trwałych. Zmienia się bowiem jedynie forma władania nad lokalem, a to skutkuje w ewidencji prowadzonej dla celów zarówno podatkowych, jak i księgowych. Wobec faktu, że wszystkie definicyjne warunki uznania nabytego lokalu za środek trwały zostały spełnione, Spółka nie ma wątpliwości, że z chwilą ustanowienia odrębnej własności (a ściślej wpisania jej do ksiąg wieczystych) Spółka pozyskała nowy środek trwały i wykreśliła z rejestru wartość niematerialną i prawną. W ocenie Spółki nabyty lokal był wykorzystywany w innej formie władania, tj. jako wartość niematerialna i prawna, przez co najmniej 60 miesięcy. Z tego względu Spółka uważa, że istnieje możliwość zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej w wysokości 10% rocznie.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego przedstawiona przez Stronę argumentacja jest prawidłowa. Zgodnie z art. 16j ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), podatnicy, z zastrzeżeniem art. 16 l, mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika, z tym że okres amortyzacji nie może być krótszy niż: dla budynków (lokali) i budowli - 10 lat, z wyjątkiem budynków wymienionych w rodzajach 103 i 109 Klasyfikacji, trwale związanych z gruntem, kiosków towarowych o kubaturze poniżej 500m3, domków kempingowych oraz budynków zastępczych, dla których okres ten nie może być krótszy niż 36 miesięcy. Natomiast zgodnie z art. 16j ust. 3 pkt 1 budynki, lokale i budowle uznaje się za używane, jeżeli podatnik wykaże, że przed ich nabyciem były wykorzystywane co najmniej przez okres 60 miesięcy.Zatem zastosowanie indywidualnych stawek amortyzacyjnych jest możliwe tylko po spełnieniu warunków określonych w ust. 1 ww. artykułu, a mianowicie:środki trwałe muszą być po raz pierwszy wpisane do ewidencji podatnika,środki trwałe muszą spełniać definicję środka trwałego ulepszonego lub używanego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego w 2001r. i wynajmowała go spółce prowadzącej sklep. Przedmiotowe prawo do lokalu Spółka ujęła w ewidencji wartości niematerialnych i prawnych i amortyzowała je wg stawki 2,5% rocznie. Z chwilą podpisania aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu zmienił się tytuł prawny do tego lokalu, a tym samym Spółka pozyskała nowy środek trwały, który na podstawie art. 16a ust. 1 ww. ustawy o pdop podlega amortyzacji i wpisaniu po raz pierwszy do ewidencji środków trwałych Spółki. Jednocześnie powyższy lokal spełnia definicję używanego środka trwałego, gdyż budynek, w którym znajduje się przedmiotowy lokal, wybudowany został w latach pięćdziesiątych i od momentu wybudowania Spółdzielnia, a od 2001r. Spółka użytkowały lokal, wynajmując go innym użytkownikom. W związku z powyższym Spółka ma prawo zastosować indywidualną stawkę amortyzacyjną w stosunku do opisanego wyżej lokalu użytkowego. Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj