Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPD2/423/30/06/JB
z 5 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPD2/423/30/06/JB
Data
2006.06.05



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszt wytworzenia
odpisy amortyzacyjne
przebudowa
środek trwały
wartość początkowa
wartość początkowa środka trwałego


Pytanie podatnika
Czy wydatek na przebudowanie urządzeń elektroenergetycznych, które następnie zostaną nieodpłatnie przekazane można bezpośrednio zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?



P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr. 8, poz.60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie


postanawia


uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe


Uzasadnienie


Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że w związku z budową Centrum Ekspedycyjno-Rozdzielczego w Mieście, Spółka zawarła umowę, której przedmiotem było “opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej na wykonanie zjazdu z drogi na teren projektowanego Centrum wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę”. W trakcie realizacji umowy Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego Sp. z o.o. stwierdziło wystąpienie kolizji projektowanego zjazdu z oświetleniem drogowym, stanowiącym własność Miejskich Zakładów X S.A. (zwana dalej X S.A.) Lokalizacja i budowa zjazdu w postaci oddzielnego wjazdu na teren nieruchomości i wyjazdu z niej na drogę krajową został narzucona przez zarządcę drogi krajowej – Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.


W związku z powyższym, Spółka wystąpiła do X S.A. z wnioskiem o wydanie warunków technicznych usunięcia zaistniałej kolizji urządzeń elektroenergetycznych z projektowanymi nawierzchniami drogowymi. W odpowiedzi X S.A. określiła, na podstawie przedstawionego planu, warunki przebudowy urządzeń elektroenergetycznych kolidujących z projektowanymi zjazdami. Jednocześnie X S.A. przedłożyła umowę na przebudowę przedmiotowych urządzeń, której podpisanie warunkowało możliwość realizacji prac projektowych i budowlano-montażowych. W dniu 29.04.2005 r została zawarta umowa na przebudowę urządzeń elektroenergetycznych, zgodnie z którą Spółka zobowiązała się do przebudowania w/w urządzeń oraz ich nieodpłatnego przekazania na rzecz X S.A.. Przekazanie to zostanie dokonane na podstawie dowodu PT.


W związku z tym, że po dokonaniu przebudowy urządzeń elektroenergetycznych zostaną one nieodpłatnie przekazane przedsiębiorstwu X S.A., Spółka ma wątpliwości związane z zaliczeniem wydatków z tytułu przebudowy urządzeń elektroenergetycznych do kosztów uzyskania przychodów.Zdaniem Spółki, koszty związane z budową nowego obiektu, jakim jest Centrum Ekspedycyjno-Rozdzielcze, zostaną niewątpliwie poniesione w celu uzyskania przychodu. Tym samym koszty przebudowy i odtworzenia urządzeń stanowiących infrastrukturę elektroenergetyczną również będą pośrednio poniesione w celu uzyskania przychodów. Spółka została zobligowana, do sfinansowania całości nakładów przebudowy urządzeń elektroenergetycznych. Koszt ich odtworzenia poniesiony zostanie w celu dostosowania rozwiązań narzuconych przez zarządcę drogi i tym samym w celu zrealizowania przedsięwzięcia polegającego na budowie nowego obiektu (Centrum Ekspedycyjno-Rozdzielcze). Natomiast, zaniechanie przebudowy w/w urządzeń poskutkowałoby zablokowaniem budowy w/w obiektu.


Spółka stoi na stanowisku, że nieponiesienie w/w wydatków uniemożliwiłoby wybudowanie nowego obiektu i tym samym powstrzymałoby przewidywaną generację przychodów. Zdaniem Poczty Polskiej w powyższej sytuacji nie mają zastosowania przepisy art. 15 ust.6 oraz art.16 ust.1 pkt1 lit.b) i art.16 a ust.2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, bowiem z ich treści wynika, że tylko wydatki inwestycyjne polegające na wytworzeniu (wybudowaniu lub ulepszeniu) środka trwałego, które zwiększają wartość tego środka stanowiącego podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów pośrednio, tj. w formie odpisów amortyzacyjnych jako “inwestycja w obcym środku trwałym”. Ponadto, zdaniem Spółki, nie ma podstaw do przyjęcia, że nieodpłatne przekazanie przebudowanych (odtworzonych) urządzeń elektroenergetycznych na rzecz X S.A., będzie stanowiło darowiznę. Przekazanie infrastruktury nie ma bowiem na celu obdarowania kogoś, ale jest niezbędne do dalszej realizacji projektu budowy Centrum Ekspedycyjno – Rozdzielczego i korzystania z infrastruktury drogowej, której częścią pośrednio są urządzenia elektroenergetyczne. Ponadto, przekazane urządzenia nie stanowią obiektów kompletnych a ich przewidywany okres użytkowania będzie krótszy niż rok (zgodnie z postanowieniami umowy), zatem nie będą środkami trwałymi u przekazującego.


Biorąc powyższe pod uwagę, zdaniem Spółki, poniesiony wydatek na przebudowanie urządzeń elektroenergetycznych, które następnie zostaną nieodpłatnie przekazane bez wątpienia służy osiąganiu przychodów i nie mieści się w katalogu kosztów wymienionych w art.16 ust.1, zatem zasadne jest wniesienie go bezpośrednio w koszty uzyskania przychodów. Ponadto, w ocenie Poczty Polskiej, wydatek ten będzie stanowił koszt uzyskania przychodu w dacie poniesienia. Na takie stanowisko wskazuje fakt, że powyższe wydatki kwalifikuje się do katalogu kosztów pośrednich, które z uwagi na przepisy art.15 ust.1 i ust.4 ustawy, są bezpośrednio zaliczane do kosztów podatkowych w roku ich poniesienia.


W związku z powyższym Spółka zwraca się z prośbą o potwierdzenie, czy wydatki związane z przebudową urządzeń elektroenergetycznych można bezpośrednio zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów i czy wydatki te można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia


W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego przedstawione przez Stronę stanowisko jest nieprawidłowe. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 cytowanej ustawy.


Według art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b w/w ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części; wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia.


Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, nakłady poniesione przez Spółkę na przebudowę urządzeń elektroenergetycznych, od których zależy wybudowanie zjazdów z drogi krajowej na teren budowanego Centrum Ekspedycyjno-Rozdzielczego, mają niewątpliwy związek z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą oraz jako nakłady poniesione na infrastrukturę zewnętrzną pozostają nierozerwalnie związane z inwestycją główną, jaką jest budowa przez Spółkę Centrum Ekspedycyjno-Rozdzielczego. Uruchomienie i prowadzenie działalności gospodarczej w Centrum nie byłoby możliwe bez dokonania przebudowy urządzeń stanowiących infrastrukturę elektroenergetyczną w obrębie Centrum. Jak podkreśla bowiem Storna w swoim wniosku, nieponiesienie wydatków na przebudowę urządzeń elektroenergetycznych uniemożliwiłoby wybudowanie Centrum i powstrzymałoby przewidywaną generację przychodów.


Zatem zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 2 oraz art. 16 ust. 4 ustawy, przedmiotowe wydatki , jako element kosztu wytworzenia inwestycji, winny powiększać wartość początkową środków trwałych składających się na Centrum Ekspedycyjno-Rozdzielczego. W/w art. 16g ust.1 pkt 2 ustawy stanowi bowiem, iż za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się w razie wytworzenia we własnym zakresie koszt wytworzenia, którym zgodnie z art.16g ust.4 jest wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się : kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania. Budowa infrastruktury zewnętrznej stanowi pewien etap całego procesu inwestycyjnego, jakim jest budowa obiektu użytkowego, z którego Strona będzie uzyskiwać dochody. Wydatki inwestycyjne, ze względu na swój charakter (środki trwałe służą generowaniu przychodów w dłuższym okresie czasu), nie stanowią kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia. Mogą jedynie pomniejszać dochód osoby prawnej pośrednio, poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane po zakończeniu inwestycji.


Mając na uwadze w/w przepisy prawa podatkowego, należy stwierdzić, iż wydatki poniesione przez Spółkę na przebudowę urządzeń elektroenergetycznych nie mogą być zaliczone bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy. W związku z tym, że powyższe wydatki będą stanowić część składową kosztu wytworzenia obiektu użytkowego, zgodnie z powołanymi art. 16g ust.1 pkt 2 oraz art. 16g ust.4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych winny powiększać wartość początkową środków trwałych składających się na Centrum Ekspoedycyjno-Rozdzielczego. Na mocy art. 15 ust.6 ustawy, przedmiotowe wydatki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane od inwestycji głównej.


Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.


Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj