Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-1/415/3/2006
z 24 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-1/415/3/2006
Data
2006.03.24



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
akcje pracownicze
objęcie (nabycie) akcji
opodatkowanie dochodów


Pytanie podatnika
1). Czy w przypadku, gdy otrzymałem akcje spółki po preferencyjnej cenie (niższej niż cena rynkowa) powinienem płacić podatek w roku, w którym otrzymałem akcje, czy też podatek ten jest płatny dopiero w momencie sprzedaży akcji. 2) czy podatek płatny jest wg. zryczałtowanej stawki 19% w momencie sprzedaży akcji od dochodu stanowiacego nadwyżkę ceny sprzedaży nad wydatkami na nabycie akcji pomniejszonego o koszty transakcji.


Na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) w odpowiedzi na wniosek z dnia 20.02.2006 r. (data wpływu do Urzędu 21.02.2006 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, postanawiam podzielić stanowisko Pana w przedmiotowej sprawie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spółka mająca siedzibę na terytorium Danii w roku 2005 przygotowała program przydziału akcji dla wszystkich pracowników spółek wchodzących w skład grupy kapitałowej. Pan jako pracownik spółki zależnej z siedzibą w Polsce nabył przedmiotowe akcje pracownicze na warunkach preferencyjnych, po cenie niższej niż cena rynkowa. Z treści wniosku wynika, że akcje nabyte przez pracowników nie mogą być zbyte przez okres 5-ciu lat i na ten okres zostały złożone do depozytu.

Po dokonaniu oceny stanu faktycznego i prawnego w kwestii opodatkowania nabytych przez Pana akcji spółki zagranicznej stwierdzam:

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne jeśli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

W myśl art. 11 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3 ustawy są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze oraz innych nieodpłatnych świadczeń.

W świetle przepisów obowiązujących na dzień złożenia przez Pana wniosku, przychód podlegający opodatkowaniu wystąpi dopiero w momencie zbycia przedmiotowych akcji. Zgodnie bowiem z treścią art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) wyżej cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. W myśl art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem ze źródeł przychodu, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania tj. kosztami związanymi z nabyciem papierów wartościowych i obsługą rachunku przez biuro maklerskie (koszty: prowizji, w tym prowizji kupna-sprzedaży, poniesionych w roku związanym z prowadzeniem lub założeniem rachunku, koszty transferu, zdeponowania papierów itp.). W momencie sprzedaży przedmiotowych akcji ma zastosowanie przepis art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W świetle w/w przepisu od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny i powyższe unormowania dochody z tytułu odpłatnego zbycia akcji w myśl art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegają opodatkowaniu w Polsce podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości 19 % uzyskanego dochodu. Stosownie do zapisu art. 30b ust. 6 ustawy podatnik jest zobowiązany wykazać te dochody w zeznaniu podatkowym PIT-38 ( art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy).

Zgodnie z art. 45 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym podatnicy zobowiązani są wpłacić należny podatek dochodowy.

Biorąc powyższe pod uwagę postanowiono jak w sentencji.

Informuje się, że w myśl art. 14a § 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja dotyczy przedstawionego przez Pana stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia. Interpretacja zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organ podatkowy i organ kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.

Od niniejszego postanowienia przysługuje Państwu prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej)



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj